Faktycznie od piątku, a oficjalnie od poniedziałku, w Olsztynie gości 17 uczennic gimnazjum żeńskiego w Offenburgu i dwójka ich nauczycieli - opiekunów grupy. Niemki przyjechały do Polski na zaproszenie uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Olsztynie w ramach tzw. wymiany uczniowskiej.
- Z gimnazjum w Offenburgu współpracujemy od 2000 roku - wyjaśnia Krzysztof Wiśniewski, dyrektor ZSO nr 1 w Olsztynie.
- To klasyczna wymiana uczniowska. Na przemian, co dwa lata, nasi uczniowie wyjeżdżają do Offenburga, a niemieckie uczennice przyjeżdżają do Olsztyna. Ważne jest to, że uczestnicy wymiany mieszkają w domach swoich zagranicznych kolegów. To tworzy znakomite warunki do bezpośredniej wymiany myśli, poglądów i takiej codziennej wiedzy o życiu w każdym z krajów. To, co ja sobie cenię, to od samego początku takich spotkań łamane są pewne stereotypy, szczególnie te negatywne, które mogłyby dzielić. Z reguły, pod koniec wizyty istnieje już wszystko, co tylko może nas łączyć.Tematem przewodnim wizyty niemieckich uczennic jest kultura Warmii i Mazur, a w szczególności muzyka i taniec. O tych zagadnieniach uczestnicy wymiany rozmawiać będą podczas zaplanowanych na dzisiaj warsztatów. Poza tym w programie jest poznawanie Polski i regionu, m.in. zwiedzanie zamku w Malborku, Gdańska, skansenu w Olsztynku, zamku w Lidzbarku Warmińskim i samego Olsztyna.
W programie wymiany było również spotkanie z prezydentem Olsztyna Piotrem Grzymowiczem, do którego doszło dzisiaj (15.06) rano w olsztyńskim ratuszu. Prezydent podkreślał, że Offenburg jest partnerskim miastem Olsztyna, z którym stolicę Warmii i Mazur łączą bliskie stosunki. Przypomniał też postać Georga Dietricha, mieszkańca Offenburga i Honorowego Obywatela Olsztyna, któremu mieszkańcy Olsztyna wiele zawdzięczają, szczególnie tuż po transformacji ustrojowej. Spotkanie w ratuszu zakończyło się wymianą symbolicznych podarunków.
Wizyta uczennic z Offenburga w Olsztynie zakończy się jutro. Już dzisiaj można jednak powiedzieć, że jej zasadniczy cel, czyli łamanie i pozbywanie się barier, uprzedzeń i stereotypów oraz tworzenie tego, co nazywamy wspólną Europą, został zrealizowany.
Z D J Ę C I A
F I L M Y