Obok uzupełnienia składu Sejmiku Województwa, zmian w składzie rady nadzorczej WFOŚiGW w Olsztynie oraz przyjęcia informacji o stanie bezpieczeństwa w regionie w 2007 roku (o czym pisaliśmy już w Gazecie On-Line Olsztyn24), podczas XV sesji Sejmiku radni województwa rozstrzygnęli kilka innych istotnych spraw.
Samorząd województwa m.in. zdecydował o przystąpieniu do międzynarodowej sieci ENCORE (Environmental Conference of the Regions of Europe) - Konferencji Środowiskowej Regionów Europy. Jej celem jest wspieranie zrównoważonego rozwoju i poprawy stanu środowiska w Europie. dni podjęli w tej sprawie decyzję podczas XV sesji Sejmiku 12 lutego 2008 roku.
-
Środowisko naturalne to nasz regionalny skarb i każde wysiłki, które mu służą, są warte podejmowania - powiedział marszałek Jacek Protas. -
W sieci ENCORE mamy szansę brać udział w seminariach, warsztatach, konferencjach, wymieniać dobre praktyki i projekty badawcze. Dzięki systematycznym spotkaniom z ministrami środowiska państw członkowskich i Komisarzem Unii Europejskiej ds. Środowiska mamy szanse kreować politykę w tym zakresie. To też szansa na zdobycie nowej wiedzy o metodach ochrony środowiska, na dostęp do nowych technologii i wzrost konkurencyjności kadry urzędniczej dzięki międzynarodowym kontaktom, w tym także z zagranicznymi specjalistami. Dokumentem wyznaczającym kierunki działań sieci jest Karta Walencka. Zobowiązuje ona regiony Europy do działań na rzecz poprawy środowiska i zrównoważonego rozwoju. Aby czynnie działać w sieci, należy podpisać kartę. Członkostwo jest dobrowolne i bezpłatne.
Radni zdecydowali też wesprzeć finansowo działalność Ełckiego Centrum Kultury. 100 tys. zł pomoże w działaniu Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca Ełk oraz Ełckiego Teatru Tańca.
-
Żyjemy w regionie tak wielobarwnym, z tak bogatą historia i tradycjami, że wspieranie folkloru jest naszym obowiązkiem - stwierdził Jacek Protas. -
Widziałem występy Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca Ełk i muszę przyznać, że jestem pod wielkim wrażeniem. Podobnie Ełcki Teatr Tańca, chociaż to teatr amatorski, pracuje niezwykle profesjonalnie. Ale nie tylko z tych powodów zdecydowaliśmy się wspomóc Ełckie Centrum Kultury. Prowadzimy jednostki kultury w Olsztynie i w Elblągu, w trzecim największym mieście regionu nie mamy swojej siedziby, więc kulturalnie tam nie funkcjonujemy. Naszym zdaniem mieszkańcom Ełku też się takie wsparcie należy. Radni przyjęli także uchwały o zamiarze likwidacji Kolegium Nauczycielskiego w Szczytnie i Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Szczytnie.
-
Nie ma chętnych do nauki w tych placówkach - powiedziała Ewa Domeracka, rzecznik marszałka, pytana o przyczyny likwidacji. -
Marszałek województwa podpisał z rektorem UWM porozumienie, na mocy którego w obiektach zajmowanych przez te instytucje powstanie filia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Odnotować również należy decyzję radnych o zmianie delegata do Zgromadzenia Ogólnego Związku Województwa Rzeczypospolitej Polskiej. Dotychczasowego delegata, byłego wicemarszałka Piotra Żuchowskiego zastąpiła wicemarszałek Urszula Pasławska.
Radni przyjęli także stanowisko w sprawie ustanowienia roku 2008 Rokiem Żuław. -
Ustanawiając rok 2008 Rokiem Żuław, Sejmik pragnie zachęcić mieszkańców do bliższego poznania historii i krajobrazu Żuław, a jednocześnie daje wyraz uznania dla dziedzictwa kulturowego Żuław oraz ich wkładu w kształtowanie wizerunku województwa warmińsko-mazurskiego - powiedział Julian Osiecki, przewodniczący Sejmiku, wnosząc o przyjęcie stanowiska.
Z D J Ę C I A