W wielu miastach Polski odbyły się dzisiaj (13.05) zorganizowane przez Młodzież Wszechpolską Marsze Rotmistrza, w hołdzie zamordowanemu w 1948 roku przez władze komunistyczne rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, którego 112. rocznica urodzin przypada dziś właśnie. W Olsztynie marsz odbył się pomiędzy Placem Jana Pawła II i Placem Solidarności.
O godzinie 18., na którą wyznaczono rozpoczęcie marszu, pod olsztyńskim ratuszem pojawiło się kilkadziesiąt osób, głównie reprezentujących stowarzyszenie Młodzież Wszechpolska, ale przyszli również kibice olsztyńskiego Stomilu, członkowie i sympatycy partii prawicowych, a także osoby prywatne. Powitały ich odtwarzane przez megafon pieśni patriotyczne. Potem przewodniczący zgromadzenia, Kamil Wysocki, szef Młodzieży Wszechpolskiej w Olsztynie, odczytał apel stowarzyszenia Auschwitz Memento o finansowe wsparcie produkcji filmu o rotmistrzu Pileckim. Wysocki przedstawił też najważniejsze fakty z życiorysu rotmistrza.
Potem uczestnicy zgromadzenia przeszli al. Piłsudskiego na Plac Solidarności pod Pomnik Wolności Ojczyzny, gdzie złożono wieniec z biało-czerwonymi kwiatami i szarfami. W czasie zgromadzenia wielokrotnie skandowano hasła „Chwała Rotmistrzowi” i „Chwała Bohaterom!”. Nie zabrakło też „sztandarowego” okrzyku Młodzieży Wszechpolskiej: „Raz sierpem, raz młotem w czerwoną hołotę!”.
Witold Pilecki (1901-1948) - bohater wojny polsko-bolszewickiej, uczestnik wojny obronnej w 1939 roku, oficer Armii Krajowej, dobrowolny więzień obozu koncentracyjnego w Auschwitz, twórca obozowej organizacji ruchu oporu i autor pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach dokonywanych w obozie, uciekinier z Auschwitz, żołnierz Powstania Warszawskiego, żołnierz II Korpusu we Włoszech, zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 roku. Zrehabilitowany w 1991 roku, odznaczony pośmiertnie Orderem Orła Białego w 2006 roku. Jest symbolicznym łącznikiem ukazującym złowrogie działania dwóch totalitaryzmów - niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu.