Mikołaj Kopernik odszpuntowuje beczkę z Gruitem Kopernikowskim | Więcej zdjęć »
Olsztyńscy piwosze wreszcie się doczekali. Dzisiejszego (4.05) popołudnia, podczas miejskiej majówki odbywającej się na scenie staromiejskiej na olsztyńskiej starówce Mikołaj Kopernik (w tej roli Marian Czarkowski, aktor Teatru Jaracza w Olsztynie) oficjalnie odszpuntował beczkę Gruita Kopernikowskiego - długo oczekiwanego przez warmińskich miłośników złotego trunku jedynego w swoim rodzaju (uwarzonego przez Browar Kormoran na podstawie odtworzonej XVI-wiecznej receptury), piwa lawendowego.
Pomysł na uwarzenie piwa, w którego recepturze chmiel zastąpiono lawendą, powstał w związku z obchodami trwającego obecnie Roku Mikołaja Kopernika i 540. rocznicy urodzin wielkiego astronoma. Jego inicjatorem jest Paweł Błażewicz, pracownik Pracowni Kopernikańskiej Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie - piwowar z zamiłowania, który podczas swojej pracy trafił na informację o lawendowym trunku w liście z 27 stycznia 1539 roku.
W korespondencji tej Feliks Reich, kustosz kapituły katedralnej, donosi biskupowi Dantyszkowi, że jest gotów wszcząć proces kanoniczny przeciw Kopernikowi (za romans z Anną Szyling - przyp. autora), ale nie robi tego bezinteresownie, bowiem biskup Dantyszek pozyskał go mazowieckim piwem o mocnym aromacie lawendy. Piwo ostatecznie trafiło w ręce samego Kopernika, którego Reich uczynił swoim spadkobiercą.
Historyk podjął się zadania odszukania receptury wspomnianego trunku i we współpracy z Browarem Kormoran dopracował recepturę, na podstawie której 19 lutego tego roku uroczyście rozpoczęto warzenie Gruita. Pierwszą partię lawendy do kadzi wsypali prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, Paweł Błażewicz oraz Maciej Mielęcki, główny piwowar Browaru Kormoran. Panowie byli obecni również dzisiaj (browar reprezentował Andrzej Olkowski), by razem z mieszkańcami Olsztyna delektować się Gruitem rozlewanym przez Kopernika sprawną ręką.