W Olsztynie trwają przygotowania do majowych świąt. Na ten czas miasto przywdzieje biało-czerwoną szatę. Jak szata ta będzie bogata, jak strojna, zależy również od nas - mieszkańców. Czy zachęceni przykładem nielicznych - jak dotąd - olsztynian, wywiesimy w oknie swoją „biało-czerwoną”? A może przekona nas do takiej manifestacji apel prezydenta Olsztyna?
- Przed nami trzy dni świąt, każde ma inne znaczenie i inny sens - mówi prezydent Piotr Grzymowicz.
- 1 maja manifestujemy jedność w obronie pracy, widząc w niej źródło naszego dobrobytu. 3 maja wspominamy nasz wkład w światową demokrację, zapisany w artykułach trzeciomajowej konstytucji. Wyjątkowy charakter ma też najmłodsze święto państwowe - Święto Flagi RP. Jej umiłowanie widać przy każdym, ważnym dla nas, Polaków, wydarzeniu. Dlatego apeluję do mieszkańców Olsztyna - nie zapomnijcie w tym szczególnym dniu udekorować polską flagą miejsc, w których żyjecie! Niech zawsze tym co nas łączy będzie nasza, najbliższa naszym sercom, biało-czerwona flaga - dodaje prezydent.
Władze miasta dają zachęcający przykład. Na ulicznych latarniach, na urzędach i budynkach użyteczności publicznej - jak zwykle - pojawią się państwowe flagi, ale pojawi się też więcej biało-czerwonych dekoracji i iluminacji. Biało-czerwony ratusz już widzieliśmy, ale tym razem do samej iluminacji budynku dołączy biało-czerwona dekoracja lamp na Placu Jana Pawła II. Podobnie udekorowane będą lampy na Placu Solidarności, jak i przy Aquasferze. Podświetlona na biało-czerwono ma być również wieża ciśnień przy ul. Żołnierskiej. I co ważne - Święto Flagi w Olsztynie trwać będzie dłużej niż jeden dzień.
- Chcemy pójść nieco szerzej w ramach Święta Flagi i tę świąteczną dekorację będziemy mogli oglądać praktycznie od wtorkowego popołudnia do niedzieli, 5 maja - informuje prezydent.
Główna olsztyńska uroczystość związana ze Świętem Flagi RP rozpocznie się 2 maja o godz. 9.00 przed olsztyńskim ratuszem. Wówczas, przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego, na stojące pod ratuszem maszty wciągnięte zostaną flagi państwowe. W tym samym czasie flagi zostaną wciągnięte również na maszty na Placu Solidarności, Placu Konsulatu Polskiego i przy pomniku w Parku Jakubowym.
W uroczystości na Placu Jana Pawła II zapowiedziały udział liczne poczty sztandarowe, głównie z olsztyńskich szkół. Swój udział zadeklarował również wojewoda Marian Podziewski, żołnierze, policjanci, strażacy i strażnicy miejscy.
W południe Plac Jana Pawła II opanują harcerze, którzy przygotowali świąteczny happening, skierowany głównie do małych mieszkańców miasta. Po południu zaś będzie można trochę odpocząć albo wybrać się na Majówkę w Skansenie w Olsztynku, albo na jeszcze atrakcyjniejszą Majówkę z łukiem i koniem na Polach Grunwaldu.
Za to przez trzy kolejne dni (3-5.05) atrakcji poza Olsztynem szukać nie będzie trzeba, bo tych sporo znajdziemy na Starym Mieście. Tam bowiem odbywać się będzie przygotowana przez Miejski Ośrodek Kultury impreza pod hasłem „Cztery strony maja”.
- Bogatsi o doświadczenia z lat poprzednich, w tym roku przygotowaliśmy imprezy towarzyszące trzeciomajowym świętom - wyjaśnia prezydent Grzymowicz. -
Jestem przekonany, że jest to właściwy kierunek. W tych dniach powinniśmy się bawić, radować, integrować. I przygotowana przez MOK majówka daje nam taką szansę. Zapraszam wszystkich do jej wykorzystania.
Majówka na Starym Mieście rozpocznie się już 1 maja. O godzinie 16.00 w okolicach sceny staromiejskiej ruszy program przygotowany dla całych rodzin. Będą więc animacje dla dzieci, rodzinne konkursy czytelnicze Miejskiej Biblioteki Publicznej i wizyty w mobilnym planetarium, czyli Astrolabium. O godzinie 18. rozpocznie się koncert olsztyńskiego zespołu Showtime. Pierwszy świąteczny dzień zakończy poważny akcent muzyczny: koncert w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa z okazji II rocznicy Beatyfikacji Jana Pawła II pt. „Bliżej nieba” w wykonaniu zespołu Mocni w wierze.
Po dniu przerwy, organizatorzy majówki ponownie zapraszają na starówkę 3 maja, na godzinę 16. Wtedy rozpoczną się animacje dla dzieci, pokazy taneczne i majowe wariacje Remic Art University. Atrakcją będzie odszpuntowanie beczki Gruitu Kopernikowskiego - specjalnego piwa, którego ważenie rozpoczęto w Olsztynie w związku z Rokiem Kopernikańskim. Trzeciomajowe zabawy zakończy koncert zespołu Muzyka Końca Lata z Mińska Mazowieckiego. Koncert zaplanowany został na godzinę 18.
W sobotnie popołudnie, 4 maja, na Starym Mieście również czekać będą atrakcje dla rodzin z dziećmi. Na staromiejskiej scenie pokaże się olsztyński Kabaret z Nazwy oraz olsztyńska grupa muzyczna The Lollipops.
W niedzielę, 5 maja, starówka należeć będzie do służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Z okazji Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu drogowego służby te przygotowały m.in: porady ekspertów, symulator dachowania, pokazy ratownictwa, konkursy, miasteczko drogowe dla rowerzystów. Zaprezentowany zostanie również program Autochodzik. Muzycznie niedzielną majówkę ubarwią Olsztyńska Formacja Siła Bluesa oraz Stare Drobne Małże.
W najbliższych dniach trudno więc będzie nudzić się w Olsztynie, tym bardziej, że propozycje na atrakcyjne spędzenie wolnych, świątecznych dni mają jeszcze Biuro Wystaw Artystycznych, Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, Miejska Biblioteka Publiczna i Galeria Miejskiego Ośrodka Kultury.