W byłej sali sesyjnej olsztyńskiego ratusza rozstrzygnięto dzisiaj (26.04) konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania otoczenia projektowanego Pomnika Armii Krajowej przy Alei Piłsudskiego w Olsztynie. Na konkurs ogłoszony przez miasto w grudniu ubiegłego roku zgłoszono 8 prac. Sąd konkursowy wybrał jedną pracę zwycięską oraz przyznał dwa wyróżnienia.
Głównym celem konkursu było przygotowanie dokumentacji projektowej budowy Pomnika Armii Krajowej wraz z jego otoczeniem oraz sukcesywne przekształcanie terenu objętego konkursem w przestrzeń publiczną o wysokiej jakości zagospodarowania i położonej w centralnym punkcie miasta.
Rezultatem mającym być osiągniętym przy pomocy konkursu było uzyskanie najlepszego rozwiązania rewitalizacji istniejącego zagospodarowania i przekształcenia go jednocześnie w sposób umożliwiający usytuowanie Pomnika Armii Krajowej w formie dominanty plastycznej, jak również powiązanie przestrzeni publicznych - nowego rozwiązania Placu Jana Pawła II z terenem aspirującym do miana placu miejskiego w rejonie skrzyżowania Alei M.J. Piłsudskiego i ulicy Dąbrowszczaków (terenu znajdującego się przed budynkiem Sądu Rejonowego w Olsztynie).
Udział w konkursie mogli wziąć architekci, architekci krajobrazu i specjaliści branżowi.
I nagrodę (5000 zł) przyznano Biuru Projektów Budownictwa Komunalnego BPBK S.A. w Gdańsku (zespół projektowy: mgr inż. Jan T. Kosiedowski, dr inż. arch. Gabriela Rembarz, mgr inż. arch. Magda Maja Wiśniewska, mgr inż. arch. Magdalena Miara i mgr inż. arch. Tomasz Stanisławczyk) za „dokonanie wnikliwego studium lokalizacji projektowanego Pomnika Armii Krajowej i przemyślanych powiązań architektonicznych z Placem Jana Pawła II wraz z wprowadzeniem interesującej formy kształtowania posadzki placu, jak również wykorzystanie lustra wody. Sąd docenił dbałość o istniejącą zieleń w sąsiedztwie budynku Sądu. Nagrodę przyznano również za stworzenie przyjaznej przestrzeni miejskiej z indywidualnym charakterem przy uniknięciu pompatyczności idei Pomnika. Praca spełnia oczekiwania, aby plac, który otacza Pomnik, był miejscem refleksji, spokoju, zachęcającym do spoczynku każdego dnia. Dodatkowe zalecenia do wprowadzenia przy projektowaniu realizacyjnym: Przeanalizować relację nawierzchni chodnika z nawierzchnią placu od strony ul. Dąbrowszczaków, jak również powierzchni zieleni na placu.”
Wyróżnienia (2500 zł każde) przyznano Rafałowi Sokołowskiemu z Pabianic oraz Wojciechowi Dunajowi ze Szczecina.
Z D J Ę C I A