Mija 14 lat współpracy samorządu województwa z organizacjami sektora pozarządowego i 10 lat od uchwalenia ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Ta ustawa reguluje wzajemne stosunki pomiędzy administracją publiczną a podmiotami obywatelskimi. Na wczorajszej (23.04) XXVI sesji radni sejmiku województwa przyjęli raport z realizacji programu współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi w roku 2012.
- Samorząd województwa rozpoczął tę współpracę zanim jeszcze ustawa zaczęła obowiązywać, w czasach, gdy na Warmii i Mazurach działało około 1 tys. stowarzyszeń i fundacji - mówi marszałek Jacek Protas.
- Obecnie po 14 latach jest ich prawie cztery razy więcej, a liczba ta w naszym regionie stale wzrasta. Jest ich na Warmii i Mazurach już ponad 4,5 tysiąca - a dodając do tego inne zarejestrowane organizacje społeczne, kościoły i związki wyznaniowe to już prawie 5,5 tysiąca, czyli rzesza ludzi zaangażowanych w rozwój społeczeństwa obywatelskiego i pracę na rzecz innych.Obszary współpracy z organizacjami to: edukacja i promocja zdrowia publicznego, rozwój kultury fizycznej, promocja zatrudnienia i aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy, integracja europejska i współpraca międzynarodowa, upowszechnianie i ochrona praw konsumenta, kultura i ochrona dziedzictwa kulturowego, ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego, rozwój turystyki, promocja regionu, zapewnienie bezpieczeństwa publicznego, aktywizacja społeczności lokalnych na obszarach wiejskich, pomoc społeczna i polityka prorodzinna, profilaktyka uzależnień i rozwiązywanie problemów uzależnień, przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych, wsparcie rozwoju sektora pozarządowego oraz rozwój wolontariatu w regionie, integracja środowisk kombatanckich.
W latach 2003 - 2012 samorząd województwa zawarł z organizacjami pozarządowymi 2377 umów, zlecając realizację zadań, na wsparcie których przekazano 41 680 852 zł w formie dotacji. Współpraca z sektorem pozarządowym to jednak nie tylko zlecanie i dofinansowywanie zadań - to również codzienne kontakty, informacje i konsultacje, wspólne projekty i inicjatywy, praca w zespołach roboczych, wspólne opracowywanie dokumentów, bezpłatne udostępnianie pomieszczeń itp.
W roku 2006 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zostało utworzone Biuro ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi oraz stanowisko Pełnomocnika Marszałka ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.
Samorząd współpracuje poza tym z Radą Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego, utworzoną w 2004 roku przez organizacje działające w regionie, a w 2011 roku z inicjatywy organizacji pozarządowych marszałek województwa utworzył Radę Działalności Pożytku Publicznego.
Samorząd województwa co roku jest również zaangażowany w akcję przeznaczania 1 procenta swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego działających na Warmii i Mazurach, o czym warto pamiętać w ostatnich dniach procesu rozliczania się z fiskusem.