Samorząd województwa podpisał dziś (19.04) umowę ze spółką Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe na realizację projektu pod nazwą „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - województwo warmińsko-mazurskie”. Oznacza to rewolucję cyfrową nie tylko na Warmii i Mazurach, ale w całej wschodniej części kraju.
- To kluczowa inwestycja dla gospodarki regionu - mówi marszałek Jacek Protas.
- Dzięki wysokiej jakości usługom cyfrowym dostajemy szansę na przyspieszony rozwój, w tym między innymi w kierunku innowacyjnych technologii. To ma decydujący wpływ na rozwój gospodarki elektronicznej i szybsze procesy modernizacyjne przedsiębiorstw. Nowoczesne rozwiązania pobudzą inwestycje w nowe technologie, rozwój gospodarki niskoemisyjnej, a także wprowadzenie na rynek nowych produktów i usług świadczonych z wykorzystaniem Internetu.Głównym celem projektu jest zapewnienie superszybkiej sieci światłowodowej na terenie województwa i zbudowanie odpowiedniej do tego infrastruktury. Projekt przyniesie korzyści sektorowi publicznemu, zapewni szybkie i bezpieczne łącza pomiędzy instytucjami, pozwalające na efektywne wdrażanie narzędzi administracji oraz wyjście z bogatszą ofertą e-usług do mieszkańców i podmiotów gospodarczych, co oznacza znaczne obniżenie kosztów funkcjonowania administracji.
Budowa jednolitej infrastruktury teleinformatycznej pozwoli na zwiększenie dostępności do mediów elektronicznych, a także znaczne obniżenie kosztów usług skierowanych do mieszkańców regionu. Otwarcie niedostępnego dotąd rynku spowoduje wzrost liczby inwestycji związanych z doprowadzeniem infrastruktury do odbiorcy końcowego, co wpłynie na zwiększenie dostępu do Internetu instytucjom, przedsiębiorstwom i mieszkańcom obszarów peryferyjnych zagrożonych „wykluczeniem cyfrowym”.
Zapewnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu na obszarze niemal całego regionu pozwoli na rozwój lokalnego rynku operatorów dostępowych, który skutkować będzie zwiększeniem konkurencyjności, a w ślad za tym obniżeniem cen oraz znaczącym wzrostem jakości usług świadczonych odbiorcom końcowym: gospodarstwom domowym, instytucjom publicznym oraz podmiotom prywatnym.
Budowa szkieletowej i dystrybucyjnej szerokopasmowej sieci telekomunikacyjnej w regionie to:
- 2241 km sieci światłowodowej,
- 10 węzłów szkieletowych,
- 216 węzłów dystrybucyjnych,
- 1860 przeszkolonych osób,
- ponad 150 tys. osób w zasięgu Internetu.
Oznacza to likwidację „białych plam”, zapewnienie mieszkańcom, przedsiębiorcom, administracji publicznej możliwości dostępu do usług szerokopasmowego Internetu, a przede wszystkim pobudzenie rozwoju społeczno-gospodarczego regionu. Nowe rozwiązania wpłyną na pobudzenie rynku usług opartych o nowoczesne technologie w dziedzinach takich jak E-edukacja, E-medycyna, E-administracja, E-biznes. A to daje: nowe modele prowadzenia działalności gospodarczej, telecentra, telepracę, e-commerce, uproszczenie relacji obywatel - administracja, optymalizację zużycia mediów, zarządzanie procesami, innowacyjne usługi e-zdrowia, większą autonomię i bezpieczeństwo osób wymagających opieki z uwagi na stan zdrowia. Ułatwią też one rezerwację hoteli, dostęp do informacji turystycznej, dostęp do skarbów dziedzictwa narodowego, uproszczą relacje rodzice - szkoła i przyniosą nowe narzędzia zdalnego dostępu do wiedzy.
Wykonawca projektu: Platforma inwestycyjna ORSS Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe Sp. z o.o.
Partnerzy platformy: Hawe S.A., TP Teltech Sp. z o.o. - spółka z grupy Orange Polska, Alcatel-Lucent Polska Sp. z o.o.
Z D J Ę C I A