W ciągu roku z oczu mieszkańców regionu i turystów „zniknie” osiem składowisk odpadów. Stanie się to za sprawą podpisanych dzisiaj (17.04) w Urzędzie Miasta w Olsztynie umów na ich rekultywację pomiędzy olsztyńskim ZGOK-iem a świdnicką spółką Foleko. Podpisaniu umowy przyglądali się wójtowie i burmistrzowie zainteresowanych gmin, z prezydentem Olsztyna Piotrem Grzymowiczem na czele.
Kontrakt jest elementem projektu „System zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie. Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Umowa w tej sprawie została podpisana 27 kwietnia 2011 roku z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Obecnie sprawa jest na etapie ostatecznego zatwierdzenia przez przedstawicieli Komisji Europejskiej.
W ramach realizacji kontraktu „Rekultywacja 8 składowisk odpadów przeznaczonych do zamknięcia”, przewidziano rekultywację łącznie 29,76 ha nieczynnych składowisk znajdujących się obecnie w miejscowościach:
» Kocioł Duży, gm. Pisz (pow. 4,25 ha) - koszt rekultywacji 2,3 mln zł
» Dywity (pow. 2,40 ha) - koszt rekultywacji 1,1 mln zł
» Adamowo, gm. Biskupiec (pow. 3,20 ha) - koszt rekultywacji 1,9 mln zł
» Zełwągi, gm. Mikołajki (pow. 1,50 ha) - koszt rekultywacji 1,2 mln zł
» Medyny, gm. Lidzbark Warmiński (pow. 5,31 ha) - koszt rekultywacji 4,9 mln zł
» Kierwiny, gm. Kiwity (pow. 1,0 ha) - koszt rekultywacji 381 tys. zł
» Długa, gm. Sępopol (pow. 0,60 ha) - koszt rekultywacji 208 tys. zł
» Łęgajny, gm. Barczewo (pow. 11,50 ha) - koszt rekultywacji 7,8 mln zł
Zadania rekultywacji wymienionych składowisk chciało podjąć się 8 firm. Najkorzystniejszą cenowo ofertę złożył Zakład Techniki Ochrony Środowiska FOLEKO sp. z o.o. z siedzibą w Świdnicy. Spółka zaoferowała wykonanie prac za niespełna 19,9 mln zł.
Celem rekultywacji składowisk jest przywrócenie wartości użytkowych i przyrodniczych (w kierunku leśnym lub rolniczym) zdegradowanych obszarów. Wszystkie składowiska posiadają decyzje o zakończeniu składowania odpadów komunalnych wydaną przed czerwcem 2010 roku, a sposób i termin rekultywacji wynika z decyzji administracyjnych.
Z D J Ę C I A