Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
10:11 19 stycznia 2025 Imieniny: Erwina, Henryka
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Muzyka, koncerty
FWM | 2013-04-14 22:43 | Rozmiar tekstu: A A A

Będzie Gala Skrzypcowa: „Mistrz i uczniowie”

Olsztyn24
Roman Lasocki (fot. Krzysztof Lisiak) | Więcej zdjęć »

Filharmonia Warmińsko-Mazurska 19 kwietnia o godz. 19.00 zaprasza na kolejny koncert z cyklu „2013 Rok Lutosławskiego - Podróże z muzyką”. W koncercie symfonicznym pod tytułem Gala Skrzypcowa: „Mistrz i uczniowie” wystąpią: Roman Lasocki - wybitny skrzypek, pedagog oraz jego uczennice: Małgorzata Wasiucionek oraz Kamila Wąsik-Janiak - skrzypce. Orkiestrę symfoniczną filharmoników poprowadzi Tomasz Bugaj - kierownik Katedry Dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

W programie koncertu usłyszymy kompozycje:

» Witolda Lutosławskiego - Partita na skrzypce i orkiestrę
» Johannesa Brahmsa - Koncert skrzypcowy D dur op.77
» Piotra Czajkowskiego - Koncert skrzypcowy D-dur op.35

Koncert został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Lutosławski 2013 - Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
R E K L A M A
Mistrz piątkowego koncertu - Roman Lasocki występuje na najważniejszych estradach koncertowych świata, m.in. w paryskiej Salle Gaveau, wiedeńskiej Bösendorfer-Saal, nowojorskiej Carnegie Hall i innych - w Europie, Azji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Uczestniczył w wielu światowych festiwalach, jak Festival Estival de Paris czy Warszawska Jesień. Ponad trzydziestu wybitnych kompozytorów dedykowało Romanowi Lasockiemu swoje dzieła kompozytorskie. Od 1970 roku zajmuje się pracą pedagogiczną. Jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zapraszany jest do prowadzenia kursów mistrzowskich w Niemczech, Francji, Holandii, Hiszpanii, na Węgrzech, w Korei Płd., Japonii, USA i Kanadzie. Jest także jurorem i przewodniczącym wielu polskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych.

Za wybitne osiągnięcia artystyczne Roman Lasocki został uhonorowany m.in. Krzyżami Komandorskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, pięciokrotnie Nagrodą Ministra Kultury a także medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Złotą Odznaką Polskiego Radia i Złotym Ekranem.

Małgorzata Wasiucionek oraz Kamila Wąsik-Janiak to młode solistki mające już znaczące sukcesy artystyczne. Pierwsza z nich studiuje obecnie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Romana Lasockiego. Jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Jej ostatnie osiągnięcia to: II etap na XIV Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2011), I miejsce i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Zdzisława Szostaka „Recitativo e berceuse” na IV Międzynarodowym Konkursie im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2010), I miejsce i cztery nagrody specjalne na VII Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym „Młody Paganini” w Legnicy (2009).

Kamila Wąsik-Janiak jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Dyplom w wyróżnieniem w 2010 r. uzyskała w klasie Romana Lasockiego. Zdobywczyni licznych nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. W grudniu 2009 roku zwyciężyła w Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi. W 2006 roku otrzymała z rąk przewodniczącego Jury Zakhara Brona II nagrodę i nagrodę specjalną Filharmonii Kaliskiej dla najlepszego polskiego uczestnika na 10. Międzynarodowym Konkursie im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Ponadto jest zwyciężczynią 30. Ogólnopolskiego Konkursu Bachowskiego im. Stanisława Hajzera w Zielonej Górze, oraz laureatką 11. Internationaler Wettewerb für Violine w Kloster Schöntal (Niemcy), Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Georga Philippa Telemanna w Poznaniu. Obecnie jest asystentką na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Tomasz Bugaj - dyrygent piątkowego koncertu urodził się w 1950 roku. W latach 1969-1974 studiował dyrygenturę w warszawskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Stanisława Wisłockiego oraz muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim (1969-1973). Jego bogaty życiorys artystyczny przedstawiamy niżej.

******

19 kwietnia (piątek) godz. 19.00 sala koncertowa Filharmonii
2013 - ROK LUTOSŁAWSKIEGO Podróże z muzyką: Witold Lutosławski
Gala Skrzypcowa: MISTRZ I UCZNIOWIE
Tomasz Bugaj - dyrygent
Roman Lasocki - skrzypce
Małgorzata Wasiucionek, Kamila Wąsik-Janiak - skrzypce
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Program:

Witold Lutosławski - Partita na skrzypce i orkiestrę
Johannes Brahms - Koncert skrzypcowy D dur op.77
Piotr Czajkowski - Koncert skrzypcowy D-dur op.35

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Lutosławski 2013 - Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

Bilety w cenie 40 zł normalny i 30 zł ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii pon. - pt. w godz.10.00-18.00

******

Roman Lasocki

Studia ukończył w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi w klasie Franciszka Jamrego (dyplom z wyróżnieniem). Naukę kontynuował u takich mistrzów, jak André Gertler, Henryk Szeryng, Tadeusz Wroński Stanisław Lewandowski. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich, m.in. w Budapeszcie, Weimarze, Genewie i Barcelonie.

Występuje na najważniejszych estradach koncertowych świata, m.in. w paryskiej Salle Gaveau, wiedeńskiej Bösendorfer-Saal, nowojorskiej Carnegie Hall i innych - w Europie, Azji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Uczestniczył w wielu światowych festiwalach, jak Festival Estival de Paris czy Warszawska Jesień.

Koncertuje z najwybitniejszymi polskimi dyrygentami, szczególnie zaś ceni koncerty i nagrania z Filharmonią Śląską oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod dyrekcją Karola Stryi, Antoniego Wita, Mirosława Jacka Błaszczyka i Jerzego Swobody. Nagrał ponad 20 płyt dla wytwórni polskich, niemieckich, angielskich, francuskich i japońskich. Nagrywał dla Polskiego Radia, a także dla radiofonii niemieckiej, francuskiej, włoskiej, szwedzkiej, węgierskiej, belgijskiej, holenderskiej, hiszpańskiej, czeskiej i koreańskiej oraz dla rozgłośni amerykańskich i kanadyjskich.

Jego nagranie II Koncertu skrzypcowego Karola Szymanowskiego z filharmonikami śląskimi pod batutą Karola Stryi odnotowane zostało w wydawnictwie 1001 albumów muzyki klasycznej (Elipsa Publicat S.A. 2008), które w angielskim oryginale miało tytuł 1001 nagrań muzyki poważnej, które musisz usłyszeć, zanim umrzesz. Jego wieloletnia współpraca z Telewizją Polską zaowocowała sześcioma cyklami muzycznymi (m.in. Fantazja na smyczki, Mistrzowie wiolinistyki, Historie smyczkiem pisane, Roman Lasocki przedstawia), w których zrealizował przeszło 250 odcinków programów; ich gośćmi byli najwybitniejsi polscy skrzypkowie, altowioliści i wiolonczeliści.

Zapraszany jest do prowadzenia kursów mistrzowskich w Niemczech, Francji, Holandii, Hiszpanii, na Węgrzech, w Korei Płd., Japonii, USA i Kanadzie. Jest także jurorem i przewodniczącym wielu polskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Od 1970 roku zajmuje się pedagogiką. Jest profesorem zwyczajnym w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W latach 2002–2004 wykładał jako visiting professor w Uniwersytecie Keimyung w Daegu (Korea Płd.) oraz prowadził kursy mistrzowskie w Seulu. Z jego klas wyszło wielu cenionych skrzypków polskich, obecnie pedagogów uczelni muzycznych, m.in.: Szymon Krzeszowiec, Adam Musialski, Anna Rechlewicz, Katarzyna Brzoza, Barbara Walus i Izabella Szałaj-Zimak. Roman Lasocki pełnił też wiele odpowiedzialnych funkcji akademickich, m.in. prorektora ds. artystycznych warszawskiej uczelni muzycznej (1996-2002, 2005-2012). Jest promotorem i recenzentem prac doktorskich, habilitacyjnych i wniosków o nadanie tytułu profesora składanych w większości uczelni muzycznych w kraju. Od ubiegłego roku pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

Ponad trzydziestu wybitnych kompozytorów dedykowało Romanowi Lasockiemu swoje dzieła, wśród nich: Rafał Augustyn, Jerzy Bauer, Edward Bogusławski, Marian Borkowski, Sławomir Czarnecki, Andrzej Dutkiewicz, Jan Wincenty Hawel, Włodzimierz Kotoński, Stanisław Moryto, Bronisław Kazimierz Przybylski, Witold Rudziński i Romuald Twardowski. O jego grze z uznaniem wypowiadały się wybitne osobistości świata muzyki. Witold Lutosławski w liście do artysty pisał: „Dzięki Pana i Pani Musialskiej wykonaniu uwierzyłem, iż Recitativo e arioso nie zostało napisane przeze mnie lewą ręką, a wykonanie Państwa podoba mi się bardzo”. Wielki kompozytor zachęcał też skrzypka do zainteresowania się innymi jego dziełami. W odpowiedzi na sugestię Mistrza artysta wykonał Partitę w wersji na skrzypce i orkiestrę blisko 70 razy, a jego i filharmoników śląskich nagrania (PRK CD020, 1997, J. Swoboda; DUX 0506a, 2005, M.J. Błaszczyk) zostały świetnie przyjęte przez polską i zagraniczną krytykę. Tadeusz Wroński, jeden z największych skrzypków i pedagogów wiolinistyki, pisał w „Ruchu Muzycznym” z 11 stycznia 1998: „Roman Lasocki jest skrzypkiem dojrzałym, cieszy się zasłużonym uznaniem w kraju i za granicą. Cechą szczególną jego wyobraźni muzycznej jest pełne odczucie i zrozumienie muzyki najnowszej, co potrafi zaszczepić i swoim uczniom. Nie przestaje przy tym być skrzypkiem uniwersalnym, rozumiejącym wszystkie style. Roman Lasocki może zaliczyć wykonanie Partity Lutosławskiego do swoich prawdziwych osiągnięć i - moim zdaniem - dzięki temu nagraniu Partita zakorzeni się w repertuarze skrzypków”.

Za wybitne osiągnięcia artystyczne Roman Lasocki został uhonorowany m.in. Krzyżami Komandorskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, pięciokrotnie Nagrodą Ministra Kultury a także medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Złotą Odznaką Polskiego Radia i Złotym Ekranem. Od czerwca 2012 roku gra na skrzypcach „Lasocki” - dziele lutnika Stanisława Króla.

Tomasz Bugaj - dyrygent

Jest kierownikiem Katedry Dyrygentury w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Do roku 2005 piastował funkcję Dyrektora Artystycznego i Głównego Dyrygenta Filharmonii Krakowskiej (od 1998), a w latach 2006-2008 był Dyrektorem Muzycznym Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie.

Urodził się w 1950 r. w Kłomnicach. Studiował dyrygenturę (1969-1974) w warszawskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Stanisława Wisłockiego oraz muzykologię (1969-1972) na Uniwersytecie Warszawskim. Po ukończeniu studiów podjął współpracę z Warszawską Operą Kameralną, gdzie awansował po kolei ze stanowiska asystenta dyrygenta (m.in. Kazimierza Korda, Jerzego Maksymiuka, Jurgena Jurgensa) na dyrygenta i wreszcie na dyrektora muzycznego tejże opery. Z Warszawską Operą Kameralną odbył liczne tournées po Europie i Stanach Zjednoczonych, dyrygując opery Haydna, Pergolesiego, Cimarosy, Paisiella, Telemanna, Haendla, Rossiniego i Donizettiego, specjalizując się - przede wszystkim - w dziełach Mozarta.

Przełomem w jego karierze była pierwsza nagroda w Międzynarodowym Konkursie w Bristolu (Wielka Brytania) w 1978 r. Dzięki temu sukcesowi Tomasz Bugaj przez kilka następnych sezonów występował z Bournemouth Symphony Orchestra i Bournemouth Sinfonietta oraz nawiązał kontakty z wieloma wiodącymi zespołami brytyjskimi, m.in. z orkiestrami: London Philharmonic, Royal Scottish National, Royal Liverpool Philharmonic, BBC Philharmonic, BBC Scottish Symphony, BBC Welsh, Scottish Chamber i Ulster. W Polsce Tomasz Bugaj był dyrektorem artystycznym Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy (1980- 1984), Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi (1987-1990) oraz regularnym gościem wiodących orkiestr polskich: Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, orkiestry Sinfonia Varsovia i Polskiej Orkiestry Kameralnej. Równie aktywny był na polu operowym, gdzie współpracował z takimi teatrami operowymi, jak: Opera Łódzka, Poznańska i Gdańska, teatry operowe w Aachen, Leeds (Opera North), Bilbao i Pamplonie. W Niemczech Tomasz Bugaj dyrygował orkiestrami w Aachen, Berlinie, Bochum, Duisburgu, Essen, Hagen, Flennsburgu, Herford (Nordwestdeutche Philharmonie), Gelsenkirchen, Karlsruhe, Mannheim, Monachium (Münchener Rund-funk Orchester), w Stuttgarcie, Saarbrücken, Weimarze i Wiesbaden.

W latach 1997-2007 był profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie, kierując tam również katedrą dyrygentury symfoniczno-operowej.

Wielokrotnie dyrygował orkiestrą Mozarteum w Salzburgu oraz orkiestrami w Bergen (Norwegia), Turku (Finlandia), RTL Luxemburg, Orquesta Nacional de España (Madryt), Orquesta Simfonica de Gran Canaria, Orquesta Simfonica de Bilbao, National Chamber Orchestra w Waszyngtonie, Orchestra RTE w Dublinie, Orchestra Sinfonica de Chile, Orchestra Sinfonica Siciliana w Palermo, Filharmonią Słowacką w Bratysławie, Rosyjską Narodową Orkiestrą Symfoniczną w Moskwie i wieloma innymi.

Wśród sal koncertowych, w których występował, wymienić można m.in.: Filharmonię Berlińską i Berliński Schauspielhaus, Grieghallen w Bergen, Alte Oper we Frankfurcie, Herkulessaal w Monachium, Liederhalle w Stuttgarcie, Royal Festival Hali i Barbican Hall w Londynie, Teatro la Fenice w Wenecji, Grosses Festspielhaus w Salzburgu i Wielką Salę Konserwatorium Moskiewskiego.

Tomasz Bugaj brał udział w wielu festiwalach międzynarodowych, takich jak: Festival de Asturias, Bath International Festival of Music and Arts, Berliner Festwochen, Festspillene I Bergen, Carinthian Summer, Cheltenham International Festival of Music, Istambul International Festival, Wratislavia Cantans, Gaude Mater, we włoskich festiwalach w Lucca, Mediolanie, Ravello i Taorminie.

Zapraszany był do udziału w konkursach wokalnych w Pamplonie, Bilbao i Warszawie, gdzie dyrygował podczas końcowych przesłuchań i koncertów laureatów oraz uczestniczył w pracach jury.

Nagrywał dla wytwórni Orpheo, Polskie Nagrania, Yedang (Korea Południowa), Musiques Suisses. Nagrywał też dla Polskiego Radia, TVP, Westdeutscher Rundfunk, Bayerischer Rundfunk i BBC.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.