W haloGalerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie otwarto wczorajszego (13.14) wieczoru wystawę serigrafii i grafiki komputerowej Waldemara Szysza pt. „Łzy świata” wykonanej w technice sitodruku z perforacją. Cykl jest kontynuacją poszukiwania uniwersalnego języka, w którym rytmicznie powtarzające się znaki-symbole tworzą układ, który sam staje się symbolem.
Waldemar Szysz od kilkunastu lat tworzy rysunki i poddaje je przetworzeniu za pomocą programów graficznych. Nazywa to grafiką cyfrową, odróżniając ją w ten sposób od grafiki komputerowej czy cyfrowej obróbki obrazu.
Na ekspozycji zaprezentowano zestaw barwnych grafik z cyklu „Modlitwa”, ilustrujących ideę artysty: skupienie na twórczości tak, by każde z dzieł było inspiracją dla następnego. Współistnienie prac z obu cykli tworzy wyjątkowy nastrój, skłaniający do refleksji i kontemplacji.
Wystawę wzbogaciła projekcja, ukazująca proces powstawania jednej z serigrafii. W trakcie wernisażu artysta zaprezentował też pracę z tzw. suchą igłą.
******
Waldemar Szysz (ur. 22 lutego 1958 roku). Dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. Mariana Stelmasika w 1986 roku w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Adiunkt II stopnia w tamtejszym Instytucie Sztuk Pięknych. W latach 1994-2006 profesor Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, gdzie pełnił funkcję prodziekana Wydziału Grafiki. W latach 2007-2010 profesor Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie, gdzie prowadził zajęcia z grafiki warsztatowej. Członek ZPAP i Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. W 1997 roku stypendysta Ministra Kultury i Sztuki RP. W 2004 roku odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Autor ponad 20 wystaw indywidualnych. Brał udział w ponad 200 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
Z D J Ę C I A