Subtelny mariaż wielogłosu ukraińskiego, melodii i rytmów z pogranicza Bałkanów i krajów Bliskiego Wschodu wypełni salę kameralną Amfiteatru im. Czesława Niemena 12 kwietnia. Tego dnia, o godzinie 19.00, w ramach współtworzonego przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie cyklu Muzyczne Inhalacje wystąpi tam dziewięcioosobowy zespół Dobroto, który zaprezentuje tradycyjne pieśni Ukrainy w nowych, melodyjnych aranżacjach oraz autorskie kompozycje.
Zespół Dobroto powstał w styczniu 2011 roku z muzycznej współpracy między ełckimi instrumentalistami z formacji Tygiel Folk Banda a gdańską grupą śpiewaczą Kadarka. Muzyczną ideą projektu od początku jest połączenie wielogłosu z szeroko pojętą muzyką świata. Jako że korzenie śpiewaczek leżą na Ukrainie, a one same tradycję śpiewu wyniosły z domów, ich śpiew jest przez to niezwykle szczery i przenikający. Dlatego też motywem przewodnim zespołu stały się tradycyjne ukraińskie pieśni.
Od instrumentalnej strony inspiracje muzyków leżą gdzieś między muzyką bałkańską a bliskowschodnią. Trudno jednak jednoznacznie zaklasyfikować muzykę Dobroto, gdyż muzycy nie stwarzają sobie barier, czerpiąc garściami z wielu gatunków. Zespół jest zdobywcą głównej nagrody poznańskiego festiwalu Dragon Folk Fest, został też ciepło przyjęty przez publiczność na festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja. Współpracował m.in. z Mohammadem Rasoulim czy Pawłem Steczkowskim. Obecnie przygotowuje się do nagrania swojej pierwszej płyty.
Obecnie Dobroto tworzą: Roksana Kostyk (śpiew, sopiłka, instrumenty perkusyjne), Daria Pełeńska (śpiew, skrzypce), Ewa Żołądek (śpiew), Marta Hnat (śpiew), Maria Stępkowska (śpiew, skrzypce), Przemysław Stępkowski (gitara, mandolina, lutnia arabska), Patryk Walczak (akordeon), Marcin Stępkowski (tuba) i Krzysztof Guzewicz (tabla indyjska, bębny obręczowe, tonbak, darbuka, udu, cajon).
Bilety na koncert w cenie 25 zł (normalny) i 20 zł (uczniowie i studenci) są dostępne do kupienia w Galerii Rynek MOK, ul. Stare Miasto 24/25 (wtorek-niedziela, 11.00-17.00), oraz w Spichlerzu MOK, ul. Piastowska 13 (poniedziałek-piątek, 11.00-19.00), a także poprzez rezerwację internetową (przycisk poniżej).
Zapraszamy!