W olsztyńskim Biurze Wystaw Artystycznych Galerii Sztuki otwarto dziś (28.03) pokonkursową wystawę plakatów promujących Olsztyn. Konkurs pod patronatem Prezydenta Olsztyna ogłosiło BWA jeszcze w ubiegłym roku, w związku z przypadającym na rok 2013 jubileuszem 660-lecia Olsztyna.
Na konkurs wpłynęło łącznie 138 prac z różnych miejscowości w Polsce, m.in. z Torunia, Gdańska, Warszawy i Krakowa. Profesjonaliści, do których zaliczono absolwentów i studentów uczelni artystycznych byli autorami 67 plakatów. W kategorii dziecięco-młodzieżowej (uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych) wpłynęło 55 prac. 16 prac zostało odrzuconych, bowiem nie spełniały warunków konkursu. Do BWA wpłynęła m.in. praca, która przedstawiała zamek w Olsztynie, ale... koło Częstochowy!
Prace oceniała komisja konkursowa w składzie:
» przewodniczący: dr Antoni Grzybek, adiunkt w Zakładzie Grafiki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
» Tadeusz Burniewicz, projektant graficzny, artysta plastyk
» dr Violetta Kulikowska-Parkasiewicz, adiunkt w Zakładzie Grafiki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
» Gabriela Konarzewska, kierownik Referatu Kultury Wydziału Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Olsztyna
» Małgorzata Jackiewicz-Garniec, dyrektor BWA
Komisja konkursowa zakwalifikowała do udziału w wystawie pokonkursowej 37 prac (łącznie w obu kategoriach). Dzisiaj podczas wernisażu wystawy poznaliśmy laureatów konkursu.
Pierwsze miejsce i nagrodę ufundowaną przez Prezydenta Olsztyna zdobył Nikodem Pręgowski z Torunia za plakat zapełniony dziesiątkami ikonek i powszechnie znanych symboli.
- Chciałem opowiedzieć o historii i współczesności Olsztyna bez użycia słów, za pomocą ogólnie rozpoznawalnych symboli i piktogramów, tak by każdy odwiedzający miasto mógł rozpoznać jego historię i potencjał - wyjaśnił nam Nikodem Pręgowski.
- Okazało się, że komisja konkursowa podziela moje spojrzenie na jubileusz Olsztyna, z czego jestem rad.Dzisiejszy sukces nie jest pierwszym, jaki Nikodem Pręgowski osiągnął w Olsztynie.
- Kiedyś, przed laty, odniosłem już sukces w Olsztynie - powiedział artysta.
- To był również plakat promujący Olsztyn z hasłem „I love Olsztyn”.Części olsztyniaków Nikodem Pręgowski znany jest też zapewne z wystaw z jego udziałem w Galerii Amfilada Kamienicy Naujacka MOK i BWA Galerii Sztuki. Wystawiał też na zamku w Reszlu. Dodamy jeszcze, że grafik jest też autorem jednego z plakatów reklamujących realizowany przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie projekt „Warmia - Rebelia Kultury”.
Na co dzień Nikodem Pręgowski jest projektantem graficznym, zajmuje się grafiką użytkową. Projektuje plakaty, wydawnictwa, książki, identyfikację wizualną. Swoją wiedzą i umiejętnościami dzieli się ze studentami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie pracuje jako adiunkt na Wydziale Sztuk Pięknych.
Drugie miejsce w konkursie dla profesjonalistów zajęła Zofia Krześlak z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu za plakat z kropkami, zaś trzecią lokatę jury przyznało Marcie Opalińskiej, studentce Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, która przygotowała pracę z symbolicznym tortem „nadzianym” charakterystycznymi dla Olsztyna nazwami i hasłami.
W kategorii dziecięco-młodzieżowej nagród nie przyznano. Jak jury napisało w protokole z konkursu - ze względu na niewystarczający poziom artystyczny nadesłanych prac. Tym nie mniej sześć prac z tej kategorii zostało zakwalifikowanych do wystawy pokonkursowej, co dla ich autorów jest niewątpliwie wyróżnieniem.
- Jest sporo bardzo fajnie promujących Olsztyn plakatów - powiedział obecny na wernisażu i wręczający nagrody najlepszym prezydent Piotr Grzymowicz.
- Myślę, że jeżeli będziemy posiadali prawa autorskie do nich, to można by te plakaty w różnej formie wykorzystać w tym roku do promocji naszego miasta. Nawiązują one przecież do 660-lecia naszego miasta, które świętujemy w tym roku. Wystawę wyróżnionych prac będzie można oglądać w holu BWA do 9 kwietnia.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :