Mieszkańcy chcą, by przebudowa alei jak najmniej ingerowała w środowisko naturalne
W Audytorium Maximum spotkali się dziś (27.03) mieszkańcy Zatorza z przedstawicielami miasta na konsultacjach społecznych dotyczących przebudowy alei Wojska Polskiego. Firma projektowa Arkas Projekt z Olsztyna, pracująca na zlecenie władz Olsztyna, przedstawiła pięć propozycji przebudowy ulicy na odcinku od ul. Żeromskiego do Alei Sybiraków.
Przedstawiciel firmy Arkadiusz Obiedziński przedstawił na symulacji na czym polegać będą zalety przebudowy i jak wyglądać fragmenty tej ulicy. Przebudowa al. Wojska Polskiego w zamyśle projektantów niewiele zmieni ulicę. W ramach przebudowy wykonane zostaną pasy ruchu, ścieżka rowerowa, kanalizacja deszczowa, oświetlenie oraz wybudowane zatoki autobusowe i przystanki. We wszystkich propozycjach przewidywana jest wycinka drzew w ilości od czterech do 63. Inwestycja połączona zostanie z niezależnym projektem budowy parkingu między Rataja, a aleją Sybiraków na ponad 240 samochodów.
Projekt W1A przewiduje cztery pasy ruchu. To najwięcej z proponowanych zmian. Z kolei projekt W3 zarezerwowanie pasu drogi na tramwaje, a W4B budowę obustronną zatok i ścieżek rowerowych. Te projekty mieszkańcy bez zagłębiania się w zalety i szczegóły z miejsca odrzucili, bo w tych trzech przypadkach zalecano poszerzenie ulicy kosztem wycięcia dużej ilości drzew. Z kolei projekty W4 i W4A ograniczały wycinkę do 4 sztuk oraz niewielkie zmiany w organizacji ruchu. Za tymi projektami optowali też mieszkańcy na koniec spotkania, naciskani do wyboru przez organizatorów konsultacji.
Po przedstawieniu projektów przez pracownię projektową wywiązała się bardzo gorąca dyskusja, w trakcie której zwracano uwagę w jak dużym stopniu zmiany doprowadziłyby do usprawnienia ruchu, bez dopuszczenia na aleję transportu tirów.
Problem przejazdu tirów co i rusz wypływał w trakcie dyskusji. Ostatnie badanie przeprowadzone w ciągu dwóch dni 26 i 27 marca (głównie w nocy) wskazują, że na ponad 2 tysiące samochodów przejeżdżających aleją Wojska Polskiego blisko 450 to tiry. Mieszkańcy twierdzili, że to stanowczo za dużo. Obie propozycje wnioskowane przez mieszkańców do ewentualnych dalszych prac to W4 i W4A. Podkreślano, że zaletą obu projektów jest najmniejsza ingerencja w środowisko naturalne, ograniczająca wycinkę drzew na alei do czterech sztuk. Wnioskowano o lepszą organizację zatok autobusowych, dostosowanych do potrzeb mieszkańców oraz uwzględnienie możliwości zakręcania, bo ta póki, co jest żadna.