W sobotę (23.03) w restauracji Wiktoria w Dobrym Mieście odbył się po raz jedenasty Powiatowy Konkurs Recytatorski - od ubiegłego roku noszący imię Krystyny Spikert, zmarłej w 2012 r. mistrzyni żywego słowa, która wielokrotnie wspierała młodych uczestników dobromiejskich zmagań poprzez ich ocenę i udzielanie wskazówek. Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Rozwoju Gimnazjum Publicznego w Dobrym Mieście, dzięki środkom pozyskanym ze Starostwa Powiatowego w Olsztynie. Starosta Powiatu Olsztyńskiego Mirosław Pampuch objął konkurs patronatem.
Poprzednie edycje odbywały się w Gimnazjum Publicznym im. Jana Pawła II w Dobrym Mieście. Tym razem organizatorzy zaplanowali warsztat dla uczestników i opiekunów, który odbył się w piątek 22 marca. Dlatego też skorzystano z gościnności właścicieli restauracji Wiktoria i możliwości noclegu.
Wypoczęci i znakomicie przygotowani do występów przez trenerki Martę Andrzejczyk i Agnieszkę Reimus Knežević recytatorzy wystąpili przed znakomitą publicznością. Ich występom przyglądały się m.in. Izabela Smolińska-Letza - wicestarosta Powiatu Olsztyńskiego, Elżbieta Bilińska-Wołodźko - radna Powiatu Olsztyńskiego, Katarzyna Włodarska - dyrektor Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Dobrym Mieście. W przeglądzie wzięło udział 13 gimnazjalistów i 5 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Gietrzwałdu, Biskupca, Barczewa, Jonkowa, Purdy, Olsztynka, Tuławek i Dobrego Miasta.
Recytatorów oceniało jury w składzie: Marta Andrzejczyk, Michalina Wołodźko-Matzliah oraz Agnieszka Reimus Knezević. Laureatami konkursu zostali:
» w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:I miejsce -
Edyta Falkiewicz z Zespołu Szkół Zawodowych w Dobrym Mieście
II miejsce -
Magdalena Weroniecka z Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynku i
Lidia Krakowiak z Liceum Ogólnokształcącego w Biskupcu.
» w kategorii szkół gimnazjalnych:I miejsce -
Natalia Moskiewicz z Gimnazjum Publicznego w Dobrym Mieście
wyróżnienia -
Sara Słomińska z Gimnazjum w Purdzie i Urszula Jabłońska z Gimnazjum Gminnego w Gietrzwałdzie.
Tradycyjnie już jurorki krótko omówiły zaprezentowane wiersze i fragmenty prozy. Panie zgodnie przyznały, że z roku na rok uczestnicy prezentują wyższy poziom interpretacji tekstów, co w czasach Internetu i wirtualnej rzeczywistości pozwala optymistycznie myśleć o wrażliwości młodzieży na piękno literatury i języka polskiego.
Z D J Ę C I A