Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
11:29 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Stefana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Muzyka, koncerty
FWM | 2013-03-14 12:28 | Rozmiar tekstu: A A A

Camerata Ireland wystąpi w olsztyńskiej filharmonii

Olsztyn24
Camerata Ireland (fot. archiw. FWM) | Więcej zdjęć »

Za tydzień, w czwartek (21.03) o godz.19.00 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej wystąpi znakomita Orkiestra kameralna Camerata Ireland. Koncert odbędzie się pod Honorowym Patronatem Ambasadora Irlandii Eugene Hutchinsona w ramach XVII Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Współorganizatorem tego znaczącego wydarzenia artystycznego jest Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Orkiestra „Camerata Ireland” została założona w 1999 roku przez Barry’ego Douglasa, który jest jej dyrektorem artystycznym. Zespół tworzą wybitnie utalentowani irlandzcy muzycy-instrumentaliści z całego świata. Członkowie Cameraty Ireland spotykają się w celu realizacji konkretnych projektów artystycznych. Barry Douglas, dyrygent i pianista o ugruntowanej międzynarodowej sławie, rozpoczętej zdobyciem w 1986 roku Złotego Medalu na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie jest współtwórcą licznych sukcesów Cameraty Ireland. Zespół koncertował w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, w Azji (Chiny) i Europie.

Najbliższe plany koncertowe orkiestry irlandzkiej obejmują występy we Francji, Chinach, Hiszpanii, Zjednoczonym Królestwie i w USA.

W programie koncertu w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w wykonaniu Orkiestry kameralnej Camerata Ireland z solistą Barry Douglasem - fortepian usłyszymy następujące kompozycje:
R E K L A M A
» Ludwig van Beethoven - II Koncert fortepianowy B-dur op. 19
» Ludwig van Beethoven - I Koncert fortepianowy C-dur, op. 15
» John Field / Barry Douglas (opr./arr.) - Aria, Nocturne & Chanson
» Wolfgang Amadeus Mozart - 41. Symfonia C-dur KV 551 („Jowiszowa”)

Wizyta naszych gości z Irlandii dochodzi do skutku w czasie, gdy ich kraj obchodzi czterdziestolecie przystąpienia do Unii Europejskiej, a zarazem już po raz siódmy sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii. Zaś jednym z priorytetów Irlandzkiej prezydencji - co podkreślił Jimmy Deenihan, irlandzki minister sztuki, dziedzictwa i regionu irlandzkojęzycznego - jest kultura. Kultura jako pole współpracy między krajami rozwijającymi się i rozwiniętymi - i jako droga promocji wspólnych europejskich wartości.

Koncerty Cameraty Ireland w Polsce w ramach XVII Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena oprócz koncertu w Olsztynie dniu 21 marca odbędą się również: 19 marca w Filharmonii Narodowej w Warszawie, 20 marca w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy i 22 marca w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Obecne tournée Cameraty Ireland podjęte dla uczczenia prezydencji Irlandii w Radzie Unii Europejskiej, obejmuje również koncerty we Francji - 17 marca Cannes i 18 marca w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Zapraszamy na ten wyjątkowy koncert w dniu 21 marca o godz.19.00 do sali Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Bilety w cenie: normalny 60 zł, ulgowy 45 zł do nabycia w kasie Filharmonii pn-pt w godz.10.00-18.00

******

Wykonawcy:

» Barry Douglas - dyrygent i fortepian

» Orkiestra Kameralna „Camerata Ireland”

w programie:

» Ludwig van Beethoven - II Koncert fortepianowy B-dur op. 19
» Ludwig van Beethoven - I Koncert fortepianowy C-dur, op. 15
» John Field / Barry Douglas (opr./arr.) - Aria, Nocturne & Chanson
» Wolfgang Amadeus Mozart - 41.Symfonia C-dur KV 551 „Jowiszowa”

21 marca/czwartek/2013r. godz.19.00 sala koncertowa Filharmonii

******

Barry Douglas - dyrygent i fortepian

Błyskotliwą karierę międzynarodową rozpoczął zdobyciem Złotego Medalu na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w 1986. W roku 1999 założył zespół Camerata Ireland, „aby uhonorować muzyczne talenty Irlandii”. Jest również dyrektorem artystycznym Clandeboye Festival.

Jako solista w ostatnim czasie występował m.in. z Orchestre Philharmonique de Radio France, Royal Philharmonic Orchestra, Ulster Orchestra, SWR Baden-Baden, Orchestra y coro de la comunidad de Madrid. W sierpniu 2011 roku na BBC Proms z towarzyszeniem BBC Symphony Orchestra dokonał światowej prapremiery nowego Koncertu fortepianowego Kevina Volansa, skomponowanego dlań specjalnie na jego 50. urodziny. Pianista regularnie koncertuje w Europie, USA, w Rosji i w Ameryce Południowej, włączając w to niedawne recitale w Barcelonie i Rio de Janeiro. W tym sezonie otworzył i zakończy cykl recitali beethovenowskich pod egidą BBC Radio 3 / LSO St. Luke’s, a następnie wystąpi z recitalami we Włoszech, w Holandii i w Moskwie.

W ciągu ostatnich sezonów koncertował m.in. z London Symphony Orchestra, City of Birmingham Symphony Orchestra, Cincinnati Symphony, Singapore Symphony, Seattle Symphony, Halle, Radio Sinfonie Orchestra Berlin, Melbourne Symphony, Atlanta Symphony, z Filharmonią Brukselską, China Philharmonic, Shanghai Symphony, Hong Kong Philharmonic, Houston Symphony, z Filharmonią w Helsinkach i Filharmonią Drezdeńską.

Od czasu, gdy utworzył orkiestrę Camerata Ireland, reputacja Barry’ego Douglasa jako pianisty i dyrygenta wzrosła. W ostatnich sezonach debiutował z powodzeniem z Orkiestrą Symfoniczną w Petersburgu, z orkiestrą Academy of St. Martin-in-the-Fields , z Indianapolis Symphony, Vancouver Symphony, Bangkok Symphony, z Orkiestrą Filharmonii Moskiewskiej, a w Irlandii - z Narodową Orkiestrą Symfoniczną RTE

W ciągu swojej kariery dokonał wielu nagrań. Z zespołem Camerata Ireland nagrał wszystkie koncerty fortepianowe Beethovena. W roku 2008 wytwórnia Sony/BMG wydała płytę z jego wykonaniem I i III Koncertu fortepianowego Rachmaninowa z Rosyjską Orkiestrą Narodową pod batutą Yevgenija Svietlanova. W sezonie 2011/2012 wytwórnia Naxos wydała nagranie Koncertu fortepianowego Pendereckiego z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod kierunkiem Antoniego Wita, a firma Chandos - płytę z muzyką Nino Roty (Filarmonica 900 del Teatro Regio, dyrygował Gianandrea Noseda). Jego ostatnie nagranie dzieł Brahmsa na fortepian solo - pierwszy album studyjny artysty po ponad dekadzie - spotkał się z dobrym przyjęciem krytyków. W najbliższych planach pianista ma nagranie dzieł wszystkich na fortepian Brahmsa i Schuberta.

W roku 2002 Barry Douglas otrzymał Order Imperium Brytyjskiego za zasługi dla muzyki. Mieszka w Paryżu i w Irlandii Północnej.

Camerata Ireland

Ambicją założyciela zespołu, pianisty, dyrygenta i pedagoga Barry’ego Douglasa, było stworzenie doskonałej orkiestry kameralnej, która by była w stanie rywalizować z najlepszymi na świecie. Od roku 1999 zespół złożony z najbardziej utalentowanych muzyków Irlandii, pracuje nad unikalnym brzmieniem, starając się być wizytówką swojego kraju.

Orkiestra zdobyła już reputację międzynarodową. Koncertowała w USA, w Europie i w Azji. Znaczące sukcesy odniosła w roku 2004 na Festiwalu Sztuki i Kultury Irlandzkiej w Chinach, w roku 2006 na Międzynarodowym Festiwalu Beethovenowskim w Warszawie, na The Smithsonian Festival w Bibliotece Kongresu US, w roku 2007 na międzynarodowym festiwalu w Naantali w Finlandii, a także we Francji, na festiwalach w La Chaise-Dieu w latach 2008 i 2009.

Coroczny program koncertowy zespołu prowadzi do kilku znaczących miejsc w Europie, takich jak Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu, Cadogan Hall w Londynie, The National Concert Hall w Dublinie i Auditorio Nacional de Música w Madrycie.

Camerata Ireland, jako jedna z niewielu orkiestr kameralnych na świecie, została zaszczycona zaproszeniem do paryskiego Théâtre des Champs-Elysées w charakterze zespołu-rezydenta uczestniczącego w zaplanowanych na kilka sezonów wykonaniach wszystkich koncertów fortepianowych Mozarta.

W marcu 2011 roku orkiestra rozpoczęła swoje czwarte tournée po Stanach Zjednoczonych, w programie, którego znalazł się też debiut zespołu w nowojorskiej Carnegie Hall. A bezpośrednio po tym tournée amerykańskim wyruszyła do Hiszpanii północnej na koncerty z udziałem gwiazdy trąbki - Alison Balsom. W maju 2011 roku zespół został zaszczycony zaproszeniem do występu przed poprzednią Prezydent Irlandii Mary McAleese oraz Królową, z okazji tradycyjnej wizyty Jej Wysokości w Irlandii. Zaś w październiku 2012 roku Camerata Ireland koncertowała w czterech miastach Ameryki Południowej.

W osobie swego twórcy i dyrektora artystycznego Camerata Ireland ma artystę, który dodaje członkom orkiestry energii i zapału, angażując uwagę słuchaczy od pierwszej do ostatniej nuty. W zespole są zarówno muzycy młodzi, na wczesnych szczeblach swojej kariery zawodowej, jak i muzycy dojrzali, grający na poziomie czołowych orkiestr Europy. Każdego lata Camerata Ireland wraca do swojej ojczyzny, aby wziąć udział w dorocznym Festiwalu Clandeboye, odbywającym się w sierpniu w historycznej posiadłości Clandeboye. Festiwal właśnie obchodził swoje dziesięciolecie.

Camerata Ireland dba również o przyszłe generacje Irlandzkich muzyków. W postaci Programu dla Młodych Muzyków, związanego z Festiwalem w Clandeboye, Barry Douglas zorganizował intensywny program nauczania, oferujący studentom w wieku 16-24 lat wyjątkową możliwość rozwijania swoich umiejętności wykonawczych. Z tygodniowych programów szkoleniowych mogła już skorzystać ponad setka studentów.

Camerata Ireland stara się też upowszechniać muzykę klasyczną wśród młodych, którzy dotąd nie mieli z nią kontaktu. Była pierwszą orkiestrą, która wystąpiła z koncertem w wiosce Creggan w hrabstwie Derry na północnym zachodzie Irlandii. Ten występ, który się odbył w lutym roku 2011, będzie miał ciąg dalszy w tym roku w czerwcu, w postaci wspólnego koncertu z udziałem London Symphony Orchestra - będzie to wydarzenie symbolicznie łączące Irlandię i Anglię, przy udziale członków okolicznych społeczności - święto muzyki klasycznej bez granic.

Zespół dokonał nagrania wszystkich koncertów fortepianowych Beethovena oraz jego Koncertu Potrójnego. Nagrania te spotkały się z uznaniem krytyków.

Najbliższe plany koncertowe orkiestry Camerata Ireland obejmują występy we Francji, Chinach, Hiszpanii, Zjednoczonym Królestwie i w USA. Obecne tournée, podjęte dla uczczenia prezydencji Irlandii w Radzie Unii Europejskiej, obejmuje również koncerty we Francji i w Belgii.

Camerata Ireland wyraża szczególną wdzięczność za wsparcie swojemu sponsorowi - Randox Laboratories.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.