W Bursie nr 3 mieszczącej się przy ul. Pstrowskiego 5 w Olsztynie od dzisiejszego (13.03) poranka trwają II Warmińsko-Mazurskie Spotkania Teatralne „Zwierciadła” - dwudniowy festiwal teatralny przygotowywany przez młodzież dla młodzieży szkół średnich pod opieką lubelskiej Fundacji Teatrikon.
Warmińsko-Mazurskie Spotkania Teatralne „Zwierciadła” są częścią ogólnopolskiego projektu „Spotkajmy Się Teatralnie” realizowanego przez Fundację „Teatrikon”. Bursa nr 3 wraz ze szkołami z Białegostoku, Bydgoszczy, Zielonej Góry, Rzeszowa i Lublina tworzy sieć festiwali młodzieżowych. Spotkania zagościły na Warmii i Mazurach dzięki wytężonej pracy mieszkańców bursy oraz ich opiekunki Agnieszki Ogonowskiej. Festiwal ten ma na celu zachęcenie młodzieży do podjęcia pracy z teatrem.
W tegorocznych „Zwierciadłach” udział bierze 12 grup teatralnych, których występy ocenia jury w składzie:
» Andrzej Fabisiak - przewodniczący jury, wicedyrektor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie,
» Agnieszka Reimus-Knežević - aktorka Białego Teatru,
» Justyna Czarnota - koordynatorka projektu Nowa Siła Krytyczna w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Zwycięzcę festiwalu poznamy jutro podczas gali „Zwierciadeł”. Spektakl ten będzie nagrodzony Statuetką Zwierciadeł. Zostaną również przyznane nagrody za najlepsze kreacje aktorskie i najlepszy scenariusz. Jeden z zespołów teatralnych otrzyma także Nagrodę Publiczności.
Dzisiaj o uznanie walczyły spektakle „Egzorcyzmy” grupy teatralnej „Faux Pas” z I LO w Olsztynie (’30), „Clowni” Teatru 30 MINUT z Ełckiego Centrum Kultury (’30 ), „Mały Książę” grupy z SOSW dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie (‘15), „Wiedźmy” grupy z Internatu Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie (’45), „Zdechlaki” Teatru Światło i Cień z Gimnazjum nr 13 w Olsztynie (’40) oraz „W ciemności” Remedium z ZSZiO w Nidzicy (’30). Jutro natomiast zaprezentowane zostaną „W sieci i inne opowiadania” grupy z LO i MGOK w Lidzbarku Welskim (’25), „Nina” Koła Teatralnego Gimnazjum Akademickiego w Olsztynie, „List Joli” grupy z Internatu ZSEiT w Pasłęku (’30), „Straszny dwór, czyli upiory szkole” IM-PRESJA z ZSEiO w Elblągu, „Winda” QUO VADIS z Bursy nr 3 w Olsztynie (’30) i „Droga życia” ZSEiT w Pasłęku (’40).
Szczegółowy program drugiego dnia spotkań dostępny jest w zakładce „Co?Gdzie?Kiedy?”.
Z D J Ę C I A
F I L M Y