W Biurze Wystaw Artystycznych Galerii Sztuki w Olsztynie odbył się dzisiejszego wieczoru (7.03) wernisaż wystaw „Świat się zeszmacił, ja do tego ręki nie przyłożę” Henryka Cześnika, Jurgena Hubera i Jana Pruskiego oraz „Transkrypcje malarskie” Renaty Zimnickiej-Prabuckiej.
Wystawę „Świat się zeszmacił, ja do tego ręki nie przyłożę” wyeksponowano w sali głównej galerii. Swoje prace zaprezentowali na niej trzej przyjaciele - Henryk Cześnik, profesor związany z gdańską ASP, Jan Pruski (pomysłodawca przedsięwzięcia), znany olsztyński artysta oraz Jurgen Huber z Niemiec.
Chociaż artyści znają się od lat, spotykają się na plenerach artystycznych, wspólnie tworzą (malarstwo, rysunek, obiekty), a także dyskutują o sztuce i naszych czasach, to wystawa w BWA jest ich pierwszą wspólną ekspozycją.
-
Ta wystawa zrodziła się dość dawno, ponieważ od roku rozmawialiśmy na temat tego projektu z Janem Pruskim - powiedziała Małgorzata Jackiewicz-Garniec, dyrektor BWA. -
Najpierw zaproponowałam Janowi, aby pokazał swoje prace, jednak podczas naszych rozmów zdecydowaliśmy o wspólnej wystawie z jego przyjaciółmi.
Na ekspozycji w sali głównej galerii zobaczymy m.in. malarstwo i rzeźby, głownie zaś mieszane według autorskich pomysłów techniki - Henryk Cześnik maluje, klei m.in. na zużytych szpitalnych prześcieradłach, Jurgen Huber stosuje ostre kolory, dokleja, barwi skrawki kartonów, papierowe talerzyki, zaś Jan Pruski preferuje czyste w formie, rozbielone obrazy. Niezależnie od tego, która część z tej nietypowej wystawy najmocniej zapadnie widzom w pamięć, przyznać należy, że robi ona piorunujące wrażenie.
Ekspozycję „Transkrypcje malarskie” Renaty Zimnickiej-Prabuckiej oglądać natomiast można w sali kameralnej galerii.
-
Temat „Transkrypcje malarskie” nie jest tematem całkiem nowym - przyznała artystka podczas dzisiejszego wernisażu. -
Jest on kontynuacją cyklu „Cytaty”, gdzie odwołuję się do przeszłości, do mistrzów takich jak Picasso czy Andrzej Wróblewski. To też jest poszanowanie koloru, poszukiwanie prawdy w obrazie, prawdy we mnie. Gościom wernisażu zaprezentowali się także Dominika Hopple i Tomasz Seidler, którzy przygotowali koncert muzyki elektronicznej połączony z wizualizacją „Tędy do szaleństwa”.
Wystawy będzie można oglądać do 7 kwietnia bieżącego roku.
******
Henryk Cześnik (ur. w 1951 r. w Sopocie) - studia w PWSSP w Gdańsku, dyplom z malarstwa w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego, w 1977 r. Miał ponad sto wystaw indywidualnych na całym świecie. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów narodowych m.in. w Warszawie, Gdańsku, Moskwie, Dreźnie, a także w wielu kolekcjach prywatnych. Profesor zwyczajny gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Laureat nagród, m.in.: I nagrody na Biennale Sztuki Gdańskiej (1983/87), Nagrody artystycznej im. C.K. Norwida (1988), Sopockiej Muzy (2006), Nagrody Rektorskiej I Stopnia za wybitne osiągnięcia artystyczne (2008). Odznaczony Krzyżem Św. Stanisława za krzewienie kultury polskiej za granicą, (2008).
Jurgen Huber (ur. w 1954 roku w Altenstadt, w Bawarii) - mieszka i pracuje w Regensburgu w Niemczech. Zajmował się różnymi dziedzinami, by od 1987 roku poświęcić się całkowicie sztuce. Uprawia malarstwo, techniki szklane, należał do grupy artystycznej, „Dlaczego ptaki latają”, założył Stowarzyszenie Artystów w Grazu. Odbył pobyty studyjne w Londynie (Anglia), Mediolanie (Włochy), Lubljanie (Słowenia), Nykarleby (Finlandia) oraz Bydgoszczy (Polska). Autor oraz uczestnik ponad 70 wystaw, głównie w krajach Europy.
Jan Pruski (ur. w 1957 roku w Malborku) - mieszka i pracuje w Olsztynie. Uprawia malarstwo, rzeźbę i grafikę. Ma za sobą kilkuletnie pobyty studyjne w Niemczech, był wolnym słuchaczem kursów artystycznych w Berlinie. Od lat dziewięćdziesiątych z powodzeniem prezentował swoją twórczość na wystawach indywidualnych oraz uczestniczył w pokazach zbiorowych w Niemczech, Francji, Szwecji i w Polsce. W 2005 roku odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a w 2006 roku roczne stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Renata Zimnicka-Prabucka urodziła się w Cerkiewniku. W 1999 roku obroniła dyplom w dziedzinie malarstwa u prof. Janusza Kaczmarskiego, na Wydziale Artystycznym WSP w Olsztynie. W 2006 r. uzyskała tytuł doktora na UMK w Toruniu. Od 2007 adiunkt w Katedrze Sztuk Pięknych na UWM w Olsztynie. W 2007 roku zdobywczyni Grand Prix V Olsztyńskim Biennale Plastyki „O Medal Prezydenta”.
Z D J Ę C I A