Choć za oknem jeszcze nie wiosna, to już powoli czuć, że się zbliża. U jej progu, 2 marca 2013 r. odbył się jubileuszowy, V Miejski Konkurs Przyrodniczo-Ekologiczny dla klas II i III szkół podstawowych.
Na trzydziestu jeden uczestników z 10 szkół podstawowych: SP 2, SP 7, SP 9, SP 15, SP 25, SP 32, SP 33, SP 34, SP 101, SP Katolickiej im. Świętej Rodziny, przygotowane były sale w olsztyńskiej trzydziestce dwójce. Test konkursowy przygotowała pracownia Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Zmagania były ciężkie. Uczestnicy musieli wykazać się szeroką wiedzą z dziedziny przyrody i ekologii. Z wypiekami na twarzy uczniowie na ogół dobrze poradzili sobie z tą trudną tematyką.
Dla odprężenia po konkursowej rywalizacji, gospodarze wydarzenia - klasa III c (wychowawczyni, rodzice i uczniowie) przygotowali swoim koleżankom i kolegom niespodziankę - Festiwal Nauki. Dzieci mogły samodzielnie wykonywać wiele doświadczeń, a do dyspozycji miały kilka stanowisk, np.: ekogry, małe laboratorium - z prawdziwym mikroskopem, czy małego elektryka, przy którym konstruowano obwody elektryczne. Były też niezwykłe zjawiska - z erupcją wulkanu, czy powstawaniem tornad. Uczniowie odkrywali także sekrety magnesu i odwiedzili krainę energii odnawialnej, a w niej poznali działanie solarnego domku i samochodu oraz turbiny wiatrowej. Przy stanowisku zabawy z wodą dzieci konstruowały własną oczyszczalnię ścieków, badały właściwości wody. Nikt nie mógł się nudzić.
Na zakończenie uczniowie klasy III c zaprezentowali inscenizację pt. „W Ekobajkolandii”, w której przybliżyli problem segregacji odpadów.
O nagrody dla uczestników konkursu zadbali współorganizatorzy konkursu. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ufundował nagrody książkowe. Upominki przygotowali również Olsztyński Zakład Komunalny oraz Nadleśnictwo Olsztyn. Bez nich nie byłoby możliwe tak przeprowadzenie konkursu, jak i nagrodzenie jego uczestników.
Laureaci z rąk Nadleśniczego Mirosława Krawczyka otrzymali medale „Przyjaciela Przyrody”. To wielkie wyróżnienie dla dzieci.
Ta pozytywna współpraca, dobrze też wróży na przyszłość, gdyż coraz więcej dzieci garnie się do ekologicznych inicjatyw, a przecież świadomi ekologii bardzo młodzi dziś ludzie, za kilkanaście lat będą decydować o przyszłości naszej pięknej krainy jezior i lasów. Warto to docenić już dziś.
Z D J Ę C I A