Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 2011 roku ustanowił 1 marca świętem poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce - którzy koordynowali „Walkę o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gimnazjum nr 13 w Olsztynie 4 marca 2013 roku odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów walczących o wolną i niepodległą Polskę. Młodzież obejrzała widowisko multimedialne przedstawiające historie: Augusta Emila Fieldorfa pseudonim NIL, Zdzisława Brońskiego pseudonim USKOK, Anatola Radziwoniuka pseudonim OLECH, Danuty Siedzikówny pseudonim INKA, Zygmunta Szędzielarza pseudonim ŁUPASZKA i Józefa Franczaka pseudonim LALEK, LALUŚ.
Została też przygotowana ekspozycja, która uświadomiła gimnazjalistom, że walka o wolną Polskę nie zakończyła się wraz z zakończeniem II wojny światowej w 1945 roku. Byli Polacy, którzy nie złożyli broni i walczyli z Sowietami. Powinniśmy pamiętać o ich heroicznej walce, by nigdy nie zostali zapomniani.
Jak zapisano w uchwale sejmowej z 2011 roku, dzień jest „hołdem Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.
Z D J Ę C I A