Od 1990 roku na całym świecie 1 marca obchodzony jest Dzień Obrony Cywilnej. Święto corocznie celebrowane jest także w Olsztynie, a przy tej okazji wyróżniane są osoby i instytucje szczególnie zasłużone w realizacji zadań Obrony Cywilnej.
W tym roku statuetki zarządzania kryzysowego prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz przyznał:
» Barbarze Rzepnickiej, dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 1,
» Romanowi Mickiewiczowi, dyrektorowi Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego,
» Helenie Rusieckiej, dyrektorowi generalnemu - założycielowi Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego,
» Joannie Szymankiewicz-Czużdaniuk, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie,
» Jerzemu Litwińskiemu, dyrektorowi Ośrodka Sportu i Rekreacji,
» Janowi Karetko, dyrektorowi Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych,
» Januszowi Góra, wicedyrektorowi Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego,
» Zbigniewowi Gustek, Miejski Zarzad Dróg i Mostów,
» Ewie Skowron, dyrektorowi Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych,
» Marioli Urszuli Ogonowskiej, dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 19.
Jeszcze bardziej prestiżowe wyróżnienia - statuetka „Lider Bezpieczeństwa” przypadły:
»
Katarzynie Gumowskiej, specjaliście I zespołu Kuratorskiego Służby sądowej Sądu Rejonowego w Olsztynie za podejmowanie z pełnym osobistym zaangażowaniem działań mających na celu wdrażanie młodzieży do przestrzegania norm społecznych, wyrabianie właściwych nawyków spędzania wolnego czasu oraz przeciwdziałanie ich patologizacji. Wyróżniona realizuje nie tylko działania wynikające z programowych założeń placówki, ale niejednokrotnie poświęca swój wolny czas, a także wspiera materialnie wychowanków i ich rodziny, aby z tak trudnej młodzieży wyrośli dojrzali, prawidłowo funkcjonujący dorośli.
» kpt.
Markowi Grzybickiemu, starszemu inspektorowi Aresztu Śledczego w Olsztynie, który w Areszcie Śledczym zajmuje się m.in. bezpieczeństwem i higieną pracy, jak również zatrudnieniem osadzonych. Oprócz współpracy z wieloma podmiotami w zakresie poprawy warunków bezpieczeństwa miasta, współdziała ze społecznością lokalną na terenie Olsztyna, biorąc czynny udział w akcjach na rzecz osiedli mieszkaniowych, pomagając ludności w pracach porządkowych.
» Bartoszowi Romanowskiemu z
Miejskiej Formacji Obrony Cywilnej - Drużyny Sanitarnej, która zabezpiecza pod względem medycznym imprezy i wydarzenia na terenie Olsztyna, powiatu olsztyńskiego, województwa, jak również całego kraju, udzielając przy tym pomocy medycznej osobom będącym w nagłym stanie zagrożenia życia bądź zdrowia. Drużyna sanitarna realizuje również zadania z zakresu szeroko pojętej profilaktyki bezpieczeństwa oraz nauki pierwszej pomocy. Zadania te są realizowane dla szerokiego grona odbiorców w różnym wieku i środowisku. Ratownicy szkolą m.in. z tego zakresu członków formacji zakładowych OC na terenie miasta, młodzież oraz inne osoby. Formacja jest jednostką współpracującą z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego.
» Elżbiecie Bronakowskiej, dyrektorowi
Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie, który od lat dba o bezpieczeństwo zagrożonych przemocą i wykluczeniem społecznym mieszkańców miasta. Uwrażliwia ich na szczególną sytuację osób bezdomnych, starszych, samotnych, niepełnosprawnych, rodzin zagrożonych przemocą i innymi dysfunkcjami.
» Grzegorzowi Baluta ze Stowarzyszenia „
Rotary Club Olsztyn” - stowarzyszenia przedsiębiorców i ludzi zawodów z całego świata, które świadczy pomoc humanitarną, promuje wysokie normy etyczne. Cel stowarzyszenia to wspieranie i pogłębianie ideału służby jako podstawy godnych i wartościowych przedsięwzięć. Ponadto RCO, poprzez swoją działalność, skutecznie wpisuje się w propagowanie bezpiecznych zachowań mieszkańców naszego miasta.
Wyróżniona dziś Drużyna Sanitarna z Miejskiej Formacji Obrony Cywilnej świętowała także jubileusz 5-lecia działalności. Z tej okazji prezydent przekazał ratownikom cenne prezenty w postaci panelowej torby medycznej oraz noszy specjalistycznych typu kosz ratowniczy.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :