Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
09:41 04 lutego 2025 Imieniny: Joanny, Weroniki
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
red. | 2008-02-07 18:56 | Rozmiar tekstu: A A A

Czarna lista pomoże klientom

Olsztyn24
 

Trzy czwarte konsumentów nie słyszało o stałych sądach konsumenckich. Należy wprowadzić domniemanie zgody przedsiębiorcy na sąd polubowny. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów proponuje utworzenie listy firm, które nie poddały się arbitrażowi.

Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że aż 76 proc. Polaków nigdy nie słyszało o polubownych sądach konsumenckich. A przecież działają one już od 16 lat, rozpatrując kwestie sporne między konsumentami i przedsiębiorcami. Według ekspertów należy zmienić przepisy regulujące postępowanie przed sądem polubownym, tak aby ułatwić klientom wnoszenie do nich spraw. Jedną z propozycji jest umożliwienie rozstrzygania sporów w formie pisemnej oraz wprowadzenie domniemania zgody przedsiębiorcy na rozstrzygnięcie sporu przez sąd konsumencki.

Za mało wiedzy

- Obecnie działa 16 stałych polubownych sądów konsumenckich oraz 15 ośrodków zamiejscowych - informuje Iwona Smolak, radca prawny, partner w Kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.
R E K L A M A
Postępowanie przed takimi sądami jest bezpłatne i zdecydowanie szybsze od postępowania przed sądem powszechnym. Ich wyroki i ugody przed nimi zawarte mają moc wyroków sądu powszechnego.

- Trudno powiedzieć, czy postępowanie przed sądem konsumenckim bywa korzystniejsze dla konsumentów niż postępowanie przed sądem powszechnym. Z pewnością jednak jest ono istotnie odformalizowane, tanie i szybkie - konkluduje Iwona Smolak.

Niesolidni przedsiębiorcy

Sąd konsumencki może rozstrzygać spór, pod warunkiem że zgodzą się na to obie strony, czyli konsument i przedsiębiorca.

- Nie wystarczy wniesienie pozwu przez jedną z osób zainteresowanych, jeżeli druga strona nie złożyła również wniosku o rozpoznanie sprawy przez sąd konsumencki - wyjaśnia Iwona Smolak.

W związku z tym bardzo często niesolidny przedsiębiorca rutynowo odmawia zgody na sąd polubowny.

- Przynajmniej połowa z klientów nie zdecyduje się nigdy na skierowanie sprawy przed sąd powszechny ze względu na dotkliwą opłatę, strach przed formalizmem procedury cywilnej i przewlekłością postępowania - mówi Iwona Smolak.

Efektem jest pozostawienie bez rozpoznania wielu zasadnych roszczeń konsumenckich.

Przepisy do poprawki

Eksperci proponują zmianę w przepisach o postępowaniu przed sądem konsumenckim i rezygnację z konieczności wyrażenia przez przedsiębiorcę zgody na stawanie przed nimi.

- Warto zastanowić się nad wprowadzeniem domniemania zgody przedsiębiorcy na poddanie się sądownictwu polubownemu - proponuje Konrad Gruner z UOKiK.

- Tylko wyraźny sprzeciw przedsiębiorcy powinien wykluczać jego udział w procesie - dodaje.

UOKiK proponuje też publikowanie list przedsiębiorców, którzy poddali się arbitrażowi oraz tych, którzy odmówili.

- Listy mogłyby dodawać splendoru przedsiębiorcom, którzy wyrazili zgodę na skierowanie sprawy do sądu polubownego. Natomiast obecność na czarnej liście byłaby powodem utraty renomy handlowej - wyjaśnia Konrad Gruner.

Ponadto urząd proponuje podniesienie limitu ograniczającego właściwość sądów do spraw, w których wartość przedmiotu sporu wynosi do 30 tys. zł. Chce też możliwości rozstrzygania ich w formie pisemnej.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.