Solistką koncertu będzie skrzypaczka Maria Włoszczowska
W piątek (1.03) o godz. 19.00 w Koncercie Symfonicznym orkiestrę filharmoników warmińsko-mazurskich poprowadzi dyrygent Robert Kabara, który wystąpi także w roli instrumentalisty. Solistką koncertu będzie skrzypaczka Maria Włoszczowska, będąca wraz Robertem Kabarą - altówka wykonawczynią Symfonii koncertującej Es-dur KV 364/320 Wolfganga Amadeusza Mozarta. ów specyficzny „koncert podwójny” - z udziałem dwóch koncertujących instrumentów na tle orkiestry napisany został przez kompozytora latem 1779 roku w Salzburgu.
Symfonia koncertująca Es-dur na skrzypce i altówkę jest uznawana za jedną z najpiękniejszych i najgłębiej osobistych pod względem wyrazu kompozycji Mozarta. Niektóre źródła wskazują Mozarta jako pierwszego wykonawcę partii altówki - partii, którą miał skomponować dla siebie.
Ponadto w koncercie usłyszymy Symfonię „Klasyczną” Sergiusza Prokofiewa, skomponowaną w 1917 roku, a mającą swoją premierę pod batutą kompozytora rok później w Piotrogrodzie (obecnie Petersburg). Po wyjeździe Prokofiewa z bolszewickiej Rosji w grudniu 1918 roku Prokofiew poprowadził swoją Symfonię „Klasyczną” w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Od tego wykonania rozpoczęła się kariera Symfonii „Klasycznej” Prokofiewa w salach koncertowych na całym świecie.
Suita baletowa „Ognisty Ptak” Igora Strawińskiego to trzecia kompozycja piątkowego koncertu. Po scenicznych sukcesach baletu „Ognisty Ptak” Strawiński w 1911 roku opracował suitę orkiestrową przeznaczoną do wykonań koncertowych. Następne „nowe” wersje suity powstały w 1919 i 1945 roku. Od „Ognistego Ptaka”, rozpoczęła się kariera Strawińskiego jako jednego z najważniejszych kompozytorów XX stulecia. Na koncercie w wykonaniu orkiestry symfonicznej Filharmonii W-M usłyszymy wersję utworu z 1919 roku.
******
Robert Kabara - altówka i dyrygentOd 1994 roku jest szefem artystycznym orkiestry Sinfonietta Cracovia, należącej do grona najlepszych orkiestr kameralnych w Europie. Zespół ten cieszy się na co dzień współpracą wybitnych solistów i dyrygentów, spośród których można wymienić nazwiska takich osobistości świata muzycznego, jak Krzysztof Penderecki, Maxim Vengerov, Gabriel Chmura, Jerzy Maksymiuk.
Jest wirtuozem skrzypiec, utytułowanym w wielu międzynarodowych konkursach: zwycięzcą w Australia Bicentennial w Adelaidzie, laureatem IX Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (III nagroda i 9 nagród pozaregulaminowych) oraz zdobywcą nagrody specjalnej w Konkursie im. Zino Francescattiego w Marsylii. Od 3 lat występuje także jako altowiolista. Gra m.in. w duecie ze skrzypkiem Maximem Vengerovem Symfonię koncertującą Mozarta, a pod batutą Krzysztofa Pendereckiego wykonywał jego Koncert altówkowy w Alte Oper we Frankfurcie i w Konserwatorium Moskiewskim. Działalność koncertową kontynuuje także jako dyrygent, mając za mentora światowej sławy maestro, Jerzego Maksymiuka.
Koncertował na najbardziej renomowanych scenach Europy i świata. Ma w dorobku liczne nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne, wśród których płyta Cztery Pory roku Vivaldiego (z kwartetem Camerata) wyróżniona została nagrodą Fryderyka ’98, a jego nagranie I Koncertu skrzypcowego Krzysztofa Pendereckiego z zespołem Sinfonietta Cracovia otrzymało nagrodę Diapason d’ Or we Francji.
Jest autorem i animatorem projektów koncertowych „La Musica da Camera” oraz „Grand Virtuoso’” jak również pedagogiem w Akademii Muzycznej w Krakowie w stopniu doktora habilitowanego.
W biografii artysty znajduje się także wyjątkowe, historyczne doświadczenie muzyczne: tournee po dwóch kontynentach z Krystianem Zimermanem, w roli lidera jego Polish Festival Orchestra, odbyte dla uczczenia 150. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina.
Maria Włoszczowska -skrzypceUrodziła się w 1991 roku w Warszawie. Koncertowała w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Holandii, Belgii, Norwegii i Szwajcarii, współpracując z takimi muzykami, jak Maxim Vengerov, Philippe Graffin, Nobuko Imai, Jeroen Reuling, Ewa Pobłocka, Bartosz Bednarczyk, Agnieszka Duczmal, Jan Stanienda, Marek Moś, Wojciech Rajski, Mirosław Jacek Błaszczyk.
Występowała jako solistka m.in. z Polską Orkiestrą Kameralną na Festspiele Mecklenburg-Vorpommern w Niemczech, z Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej, z zespołem Sinfonietta Cracovia, z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, z Orkiestrą Kameralną Aukso, z Orkiestra Filharmonii Opolskiej, z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną i Orkiestrą Filharmonii Rzeszowskiej, z Orkiestrą Kameralną Wratislavia, z Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej oraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną.
Swoje umiejętności szlifowała pod okiem wybitnych pedagogów, m.in. Maxima Vengerova, Matisa Vaitsnera, Siergieja Krawczenki, Petru Munteanu, Larissy Kolos, Wolfganga Marschnera oraz Rolanda Baldiniego.
W 2011 roku otrzymała pięć nagród specjalnych w XIV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (m.in. Nagroda Specjalna Maxima Vengerova w postaci indywidualnych lekcji, nagroda za najlepsze wykonanie kompozycji J.S. Bacha, nagroda dla najlepszego Polaka w konkursie).
Jej ważniejsze sukcesy obejmują także: I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu, II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Toruniu, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie, I miejsce w Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Skrzypków im. Mirosława Ławrynowicza w Płocku, III miejsce w Internationalen Wettbewerb für Violine oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie sonaty Beethovena (Kloster Schöntal, Niemcy), II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Georga Philippa Telemanna w Poznaniu.
Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
******
1 marca 2013 r. (piątek), godz. 19.00 sala koncertowa FilharmoniiKONCERT SYMFONICZNYOrkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
Robert Kabara - dyrygent, altówka
Maria Włoszczowska - skrzypce
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart - Symfonia koncertująca Es-dur KV 364/320d
Sergiusz Prokofiew - I Symfonia D-dur op. 25 („Klasyczna”)
Igor Strawiński - Suita baletowa Ognisty Ptak (wersja z 1919)
Bilety w cenie: 40 zł bilet normalny 30 zł bilet ulgowy