Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza na Koncert Kaziukowy, który już od wielu lat gwarantuje wspaniałe artystyczne widowisko i możliwość zapoznania się ze środowiskiem dawnych mieszkańców Wilna oraz ich potomków, których w Olsztynie nie brakuje. Iście swojska impreza w rytmie poloneza i mazura odbędzie się w sobotę (2.03) o godz. 11.00 w Sali Konferencyjnej Auditorium Maximum przy al. Wojska Polskiego 13.
Co roku na początku marca do Olsztyna przybywają zespoły folklorystyczne z Litwy na tradycyjny już koncert Kaziuki-Wilniuki. W kalendarzu wydarzeń na 2013 rok nie mogło zabraknąć tego radosnego spotkania z artystami ze wschodu. Kaziuki-Wilniuki są jednym z najstarszych festiwali kultury, tradycji, zwyczajów, obrzędów i gwary wileńskiej na obecnych ziemiach polskich. Jest to święto Polaków zamieszkałych na Wileńszczyźnie i tych, którzy po traumie wojennej znaleźli swoje miejsce w naszym regionie.
Gawędy i prowadzenie:
» Anna Adamowicz - Ciotka Franukowa
» Dominik Kuziniewicz - Wincuk Bałbatunszczyk z Pustaszyszek
Wystąpią:
»
Kapela Podwileńska pod kierownictwem Rafała Jackiewicza - Kapela powstała w Niemenczynie przed pięcioma laty i już zdążyła zdobyć sympatię widzów na Wileńszczyźnie i w Polsce. Swoistym hymnem kapeli stała się piosenka „Jesteśmy znad Wilii”, a w repertuarze znajdują się: „Walc niemenczyński”, „Śni mi się Polska” do słów Apolonii Skakowskiej, inne melodie rodem z Ziemi Wileńskiej oraz polskie pieśni patriotyczne. Kapela kilkakrotnie występowała na Międzynarodowym Jarmarku Folkloru, Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie, na Kaziukach organizowanych na Wilenszczyźnie i różnych regionach Polski. W 2011 roku kapela nagrała płytę CD. Kierownik i założyciel kapeli - Rafał Jackiewicz - jest obecnie studentem Akademii Muzycznej w Poznaniu. W latach poprzednich, jako student Konserwatorium Wileńskiego w klasie saksofonu, brał udział w międzynarodowych konkursach i festiwalach, gdzie zdobywał zaszczytne miejsca. W 2007 roku na międzynarodowym konkursie we Włoszech zdobył Grand Prix i tytuł Złotego Saksofonu. Podczas tegorocznych Kaziuków-Wilniuków na Warmii i Mazurach Kapela Podwileńska zaprezentuje piosenki z Wileńszczyzny oraz polskie pieśni patriotyczne.
»
Zespół Artystyczny Ziemi Trockiej „Połuknianie” - Zespół powstał w 1988 roku na fali narodowego odrodzenia. Jest dziś dobrze znanym zespołem polskim nie tylko na Ziemi Trockiej, ale też na całej Wileńszczyźnie i w Polsce. Treści do tematycznych obrazków scenicznych: „Kaziuki”, „Swaty”, „Wielkanocne łałymki”, „Żniwa” zaczerpnięto ze stron rodzinnych. Kierownictwo zespołu oraz artyści zorganizowali w teren nie jedną wyprawę, nagrywając na taśmę magnetofonową to, co wiekowi mieszkańcy zdolni byli przywołać w pamięci. Nie sposób zliczyć, ile razy zespół popisywał się swym kunsztem. Jak na scenie miejscowej, tak też podczas Festynów Kultury Polskiej Ziemi Trockiej „Dźwięcz polska pieśni!”, podczas gromadzącego zespoły z całej Wileńszczyzny festynu „Kwiaty Polskie” w Niemenczynie, także podczas wyjazdów do Polski, m.in.: do Węgorzewa, Ostródy, Góry, Dolnych Strzelec i Białegostoku. Dzisiaj zespół „Połuknianie” liczy 26 osób. Uczestnicy zespołu - ludzie różnego wieku i zawodu - to młodzież, studenci, emeryci i nauczyciele. Na Kaziukach-Wilniukach „Połuknianie” przedstawią obrazek kaziukowy. Wykonają też pieśni Ziemi Trockiej oraz o Wilnie.
Kierownicy zespołu: Renata Jokniene i Iwona Grigiene
»
Polski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca „Wilia” - „Wilia” jest najstarszym zespołem na Wileńszczyźnie, który już 58 lat propaguje polską kulturę, folklor i tradycje na Litwie, jak też poza jej granicami. Zespół bierze aktywny udział w krajowych oraz międzynarodowych festiwalach i przeglądach, ma na swym koncie ponad 1500 koncertów. Za całokształt działalności artystycznej i kultywowanie tradycji polskich na Litwie został wyróżniony wieloma odznakami Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej. „Wilia” ma w swoim repertuarze polskie tańce narodowe, suity regionalne prawie wszystkich regionów Polski oraz bliskie sercu pieśni i tańce Ziemi Wileńskiej. Dzisiaj zespół liczy około 100 osób, w tym: podstawowy skład zespołu oraz dziecięce grupy (taneczna i wokalna). Na tegorocznych Kaziukach-Wilniukach na Warmii i Mazurach grupa taneczna zaprezentuje program „W rytmie poloneza i mazura”.
Kierownik kapeli: Kijewicz Anna
Kierownik artystyczny i dyrygent: Renata Brasel
Kierownik dziecięcej grupy tanecznej: Beata Bużyńska
Choreografia: Marzena Suchocka
»
Zespół Pieśni i Tańca „Perła Warmii” - Zespół istnieje od jesieni 2008 roku. Tworzą go osoby z Lidzbarka Warmińskiego. Wykonują układy tańca ludowego z różnych części Polski, m.in.: Spisza, Warmii, Kaszub, a także tańce narodowe: polonez, krakowiak, kujawiak, oberek i mazur. Od września 2011 roku powstała sekcja śpiewacza, dzięki czemu program zespołu zostanie wzbogacony o pieśni ludowe. „Perła Warmii” ma na swoim koncie m.in. występy podczas koncertów XXV, XXVI, XXVII, XXVIII Kaziuków-Wilniuków organizowanych przez Lidzbarski Dom Kultury, dwukrotny udział w Balkan Folk Fest w Bułgarii i Festynie Cittaslow. Ponadto zespół reprezentował województwo warmińsko-mazurskie podczas Tygodnia Kultury Polskiej na ukraińskiej Rówieńszczyźnie. Brał także udział w widowiskach teatralno-tanecznych w Lidzbarku Warmińskim, Bisztynku, Jezioranach, Barczewie, Świątkach i wielu innych. Grupa otrzymuje zaproszenia na festiwale kultury ludowej w Rosji, Węgrzech i Ukrainie. Uczestniczy też w warsztatach tanecznych w różnych regionach kraju.
Kierownik kapeli: Piotr Bardoński
Kierownik zespołu: Jolanta Adamczyk
Choreografia: Jakub Naczmański
Koncertowi towarzyszyć będzie kiermasz rękodzieła ludowego w wykonaniu artystów z Wileńszczyzny.
Bilety na koncert w cenie 20 zł są dostępne do kupienia w Galerii Rynek MOK ul. Stare Miasto 24/25 (wtorek-niedziela, 11.00-17.00) oraz Spichlerzu MOK ul. Piastowska 13 (poniedziałek-piątek, 11.00-19.00), a także poprzez rezerwację internetową (przycisk poniżej).
Zapraszamy!