W Galerii Jednego Obrazu kolejna odsłona w tym roku. Tym razem w Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie zaprezentowany został obraz „ZWIERZEnie” Macieja Załuskiego, artysty tworzącego w grupie artystów zaangażowanych społecznie.
Maciej Załuski, urodzony w 1986 roku, jest jednym z ciekawszych twórców. W 2009 roku obronił licencjat na Wydziale Sztuki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie w pracowni profesora Zygmunta Drońskiego. Ukończył kierunek „Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych”. Obecnie przygotowuje się do pracy magisterskiej. Również pod kierunkiem profesora Drońskiego. Jest członkiem Stowarzyszenia Aktywności Społecznej „Młyn”, grupy artystycznej „Fałdy” oraz społeczności „Warmińskiej Biblioteki Wolnościowej”. Uważany jest za antygatunkowistę i miłośnika sztuki zaangażowanej społecznie, pobudzającej do kreatywnego myślenia.
Maciej został zaproszony do pokazania się w galerii przez Annę Drońską, w której grupie artystycznej działa.
-
Może dlatego, że wśród młodych ludzi, z którymi pracuję obecnie, Maciek jest najstarszy, ale jednocześnie jest najciekawszą, według mnie, osobowością artystyczną. Tworzy w niezwykle pełny, dojrzały i bardzo zaangażowany sposób - stwierdziła artystka.
Młody artysta, jak stwierdza Anna Drońska, reprezentuje sobą ogromne zaangażowanie społeczne. Zdaniem kuratora wystawy, Grażyny Prusińskiej, sztuka zaangażowana społecznie od zawsze jest niepopularną i krytykowaną nie tylko przez władze, ale wielu organizatorów przedsięwzięć artystycznych. Wynika to zapewne z tego, że jest ona krytyczna wobec otaczającego nas świata.
- Praca malarska „ZWIERZEnie” jest próbą odrzucenia stereotypowego, archaicznego postrzegania „zwierząt” jako przedmiotów, a chcę im nadać formę podmiotów. Zwierzę w moim przedstawieniu jest głównym tematem i celem, nie zaś uzupełnieniem czy dekoracją. Nie ma nazwy, bo danie jej uzależnia dane zwierzę od człowieka, a zwierzę jest przecież bytem niezależnym - mówił autor w trakcie otwarcia wystawy.
Ile zatem jest działacza w artyście? Maciek mówi sam o sobie, że jest artystą-działaczem tworzącym według własnego widzenia świata.
Wystawę można oglądać do 19 marca w sali przy kawiarence pod salą kromerowską olsztyńskiego zamku.
Z D J Ę C I A