Kiermasz żywności na olsztyńskim Targu Rybnym
Na Targu Rybnym w Olsztynie odbędzie się w tym roku osiem kiermaszów żywności naturalnej i tradycyjnej. Samorząd województwa organizuje ten cykl kolejny rok z rzędu i cieszy się on niesłabnącym zainteresowaniem wśród mieszkańców stolicy regionu i przyjezdnych. Swoje produkty będą prezentować członkowie sieci Dziedzictwa Kulinarnego Warmia Mazury Powiśle, do której należy już ponad 130 przedsiębiorców, restauratorów i wytwórców żywności naturalnej i tradycyjnej.
Pierwsza impreza z tegorocznego cyklu odbędzie się 28 marca, tradycyjnie tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Kolejne zaś 27 kwietnia, 25 maja, 22 czerwca, 19 października, 16 listopada, 7 oraz 21 grudnia. Taki harmonogram zatwierdził zarząd województwa.
- Sieć Dziedzictwa Kulinarnego cieszy się bardzo dużą popularnością, certyfikaty rokrocznie otrzymuje kilkunastu nowych regionalnych członków - mówi marszałek województwa Jacek Protas. -
Podczas kiermaszów mogą dotrzeć ze swoją unikalną ofertą do szerszego grona odbiorców, szczególnie turystów, którzy mogą poznać lokalną kuchnię i żywność, a to przecież jeden z naszych największych atutów. Ważne jest, że wystawcy przestali traktować siebie nawzajem jako konkurencję i dostrzegli pożytki z udziału w tych kiermaszach.Pomysł na Sieć Dziedzictwa Kulinarnego narodził się w 1995 roku w Szwecji i obecnie znak ten jest dobrze rozpoznawalny w całej Europie. Województwo warmińsko-mazurskie jako pierwsze w Polsce w 2006 roku utworzyło sieć regionalną. Do tej inicjatywy włączyły się następnie kolejne województwa.
Poza kiermaszami w regionie będą organizowane w tym roku imprezy w ramach Kalendarza Imprez Promujących Produkt Regionalny Warmii i Mazur, gdzie mieszkańcy i turyści będą mogli zaopatrzyć się w regionalne specjały oraz dowiedzieć się, jak przygotować tradycyjne potrawy.