Od dzisiaj (21.02) dostępne są w sprzedaży bilety na spektakle XXI Olsztyńskich Spotkań Teatralnych. Inauguracyjny spektakl „Józef i Maria” przedstawiony będzie 20 marca, a cały festiwal zakończy zaplanowana na 24 marca Gala Teatralna z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru i spektakl „Bal w operze”. O przygotowanych dla miłośników teatru propozycjach na tę jedną z dwóch sztandarowych (obok Demoludów) imprez Teatru im. Stefana Jaracza rozmawiano dzisiaj podczas zorganizowanej w Kawiarni „Teatralna” konferencji prasowej.
Organizowane przez olsztyński Teatr im. Stefana Jaracza, wspólnie z Towarzystwem Kultury Teatralnej, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska, Filharmonią Warmińsko-Mazurską i Biurem Wystaw Artystycznych, Olsztyńskie Spotkania Teatralne odbywają się zawsze na wiosnę. Organizatorzy spotkań starają się zapraszać do Olsztyna spektakle najgłośniejsze w ostatnim czasie w Polsce, najczęściej nagradzane na teatralnych festiwalach, pozytywnie oceniane zarówno przez krytykę, jak i przez publiczność.
Organizatorzy w tej edycji festiwalu wprowadzili kilka zmian. Widzów nie tylko zaskoczy nowy wizerunkowy entourage spotkań (nowe logo i kolorystyka materiałów promujących festiwal) czy możliwość obejrzenia transmisji teatralnej gali tradycyjnie kończącej spotkania w Internecie (poprzez stronę internetową Teatru Jaracza), ale także inauguracja samego festiwalu. Tegoroczna edycja Olsztyńskich Spotkań Teatralnych bowiem rozpocznie się wernisażem wystawy fotografii i plakatu autorstwa Leszka Mądzika pt. „Człowiek-natura-teatr” na Starym Mieście. Tego samego dnia (20.03) artysta weźmie udział w „Uniwersyteckich spotkaniach ze sztuką”.
Pierwszym spektaklem tegorocznych spotkań będzie „Józef i Maria” Petera Turriniego w wykonaniu warszawskiego Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Kolejne przedstawienia to „Przejście” przygotowane przez Scenę Plastyczną KUL, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, które przedstawi Teatr Malabar Hotel z Warszawy oraz „Poławiacze Papieru” na podstawie „Zamku” Franza Kafki i „Dom Bernardy Alba” Federica Garcii Lorki w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego (na oba spektakle obowiązuje jeden bilet).
Podczas tegorocznej edycji festiwalu zobaczymy także „L’ultima madre” - inscenizację Afry Crudo (Włochy/Francja), wielokrotnie nagradzany „Moskwa-Pietuszki” wg Wieniedikta Jerofiejewa w wykonaniu szczecińskiego Teatru Kana oraz „32 omdlenia” Antoniego Czechowa firmowane przez Teatr Polonia z Warszawy, w którym wystąpią takie aktorskie sławy jak Krystyna Janda, Ignacy Gogolewski i Jerzy Stuhr, który tą rolą żegna się z teatrem. Wybitny aktor spotka się z olsztyńskimi wielbicielami teatru także poza sceną, weźmie udział w „Rozmowach o teatrze” (23.03 - wstęp za okazaniem bezpłatnego zaproszenia, do odbioru w kasie teatru).
Ostatni dzień spotkań (niedziela, 24.03) to Gala Teatralna z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Podczas gali nagrodzeni zostaną wyróżniający się aktorzy i pracownicy Teatru Jaracza. Przyznane zostaną też „Srebrne Maski” osobom i instytucjom wspierającym teatr. Ważnym punktem gali będzie rozstrzygnięcie plebiscytu na Teatralną Kreację Roku. W tym roku o laur Teatralnej Kreacji Roku rywalizują:
»
Marzena Bergmann za rolę Matki w spektaklu „Boski spór” Felixa Mitterera w reżyserii Janusza Kijowskiego - udowadniającą, że aktorka, niczym sceniczny kameleon, potrafi wiarygodnie przeistoczyć się z Matki Boskiej w Marilyn Monroe, z Monroe w narkomankę, dając cudowny „pozór” odmiennych kobiecych losów,
»
Grzegorz Jurkiewicz za rolę Stefana Kosóra w spektaklu „Królowa ciast” Béli Pintéra w reżyserii Katarzyny Kalwat - ukazującą siłę rażenia toksycznego ojca, który trzyma za gardło nie tylko pozostałe postacie spektaklu, ale i całą widownię, a ta doświadcza tym samym hipnotycznej mocy banalnego, choć dojmującego zła,
»
Maciej Mydlak za rolę Wujka Feriego w spektaklu „Królowa ciast” Béli Pintéra w reżyserii Katarzyny Kalwat - będącą idealnym przykładem drugoplanowej roli jako aktorskiej „perełki”, która pod postacią człowieka uciekającego w autystyczne szaleństwo mówi o emocjach więcej niż niejedna habilitacja z psychologii.
Plebiscyt potrwa do 18 marca. Głosować można np. za pośrednictwem strony internetowej Teatru Jaracza lub przez wrzucenie kuponów do urny ustawionej w holu tymczasowej siedziby teatru przy ul. Pstrowskiego 23.
XX Olsztyńskie Spotkania Teatralne zakończy spektakl „Bal w operze” Juliana Tuwima w wykonaniu Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej z Gdyni.
Z D J Ę C I A
F I L M Y