Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
17:53 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Stefana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Muzyka, koncerty
FWM | 2013-02-18 10:31 | Rozmiar tekstu: A A A

Filharmonia zaprasza na wieczory z muzyką filmową

Olsztyn24
| Więcej zdjęć »

Koncerty, w których programie znajdują się przeboje muzyki filmowej zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem publiczności. Nie inaczej jest w przypadku koncertów, które odbędą się w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie w najbliższy czwartek i piątek (21-22.02) o godzinie 19.00.

W koncercie pt. „Muzyka filmowa” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Tadeusza Wicherka usłyszymy muzykę z filmów: „Piraci z Karaibów”, „Apollo 13”, „Gladiator”, „Star Wars - Imperium kontratakuje”, „Star Wars - Mroczne widmo”, „Ekspres Polarny”, „Spider-Man”, „Przeminęło z wiatrem”, „Titanic”, „E.T.”, „Park Jurajski”, „Lista Schindlera”, „Misja”, „Książę i żebrak”, „3 Szalone Zera”, „1492 - Wyprawa do raju”, „Shrek” (suita z filmu), „Król Lew” (suita z filmu), „Evita”, „Chicago” (suita z filmu).

O olbrzymiej roli muzyki w dziele filmowym dobitnie świadczy fragment wywiadu ze zdobywcą Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel” - Janem A.P. Kaczmarkiem:

„Kiedyś, Steven Spielberg podczas wyświetlania filmu o przygodach Indiany Jonesa, pokazał, co się stanie, kiedy wyłączymy muzykę Johna Williamsa w sekwencji pościgu na jadącym pociągu. Bez muzyki, to w pewnym sensie było żałosne i amatorskie. Natomiast, kiedy ją włączył, to historia znowu zaczęła zapierać nam dech w piersiach” - Polskie Radio
R E K L A M A
Słuchając przebojów filmowych w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii pod dyrekcją Tadeusza Wicherka, niektórzy przypomną sobie losy filmowych bohaterów lub też usłyszą znane kompozycje, które jeszcze przed premierą promowały film i po dziś dzień są przebojami muzycznymi często goszczącymi w rozgłośniach radiowych i stacjach telewizyjnych.

Dyrygent Tadeusz Wicherek ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie dyrygentury Bogusława Madeya.

W latach 1984-89 był asystentem dyrygenta w Teatrze Wielkim w Warszawie i jednocześnie wykładał przez 3 lata w Akademii Muzycznej. Jako dyrygent Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej w 1986 roku brał udział w Jugendfestspieltreffen w Bayreuth.

W 1986 roku został laureatem nagrody WOSPR na III Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. W 1989 roku zrealizował Świat na księżycu Haydna w Theather fur Kinder w Hamburgu oraz napisał i zrealizował dla tego teatru musical Hilfe die Herdmans kommt. Jest autorem muzyki do kilku sztuk teatralnych.

W 1990 roku podjął trwającą 19 lat pracę jako dyrygent w Warszawskiej Operze Kameralnej, gdzie brał udział w przygotowaniu i wystawieniu wszystkich dzieł scenicznych W.A. Mozarta. Premierą Idomeneo zainaugurował I Festiwal Mozartowski w Warszawie. Brał udział we wszystkich 18 edycjach tego festiwalu w Warszawie oraz w festiwalach mozartowskich w Wiedniu, Holandii i Hiszpanii.

Od 1991 do 1995 roku był dyrektorem artystycznym Filharmonii w Jeleniej Górze. Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji oraz nagrań muzyki filmowej W latach 1999-2005 pełnił funkcję Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Kaliskiej.

Z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej zrealizował pierwsze polskie nagranie całej Pasji wg św. Jana Bacha, a w sezonie artystycznym 2000/2001 nagrał i wydał cztery płyty - Kolędy i pastorałki, Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Chopina i Koncert fortepianowy d-moll op. 30 Rachmaninowa z 14-letnim solistą chińskim Wen Yu Shenem oraz Swing meets Symphony z kwartetem jazzowym Tomasza Bielskiego (rejestracja koncertu w Filharmonii Narodowej w roku jubileuszowym 100-lecia jej istnienia).

Tadeusz Wicherek ma w repertuarze około 20 oper i baletów oraz bogaty zbiór utworów symfonicznych, od wczesnego baroku do utworów współczesnych. Jest jedynym polskim, a prawdopodobnie i europejskim dyrygentem, który ma w repertuarze utwory kompozytorów kostarykańskich. Występował na wielu międzynarodowych festiwalach, takich jak Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień i Carintischer Sommer Festival (Austria). Prowadzi czynną działalność koncertową w Polsce, w Europie, w Azji, w Ameryce Północnej i Centralnej. Współpracuje z Mikkeli City Orchestra w Finlandii (z którą wydał płytę CD z polską muzyką smyczkową), z Teatrem Wielkim w Poznaniu (Tosca, Madame Butterfly, Fidelio, Czarodziejski flet, Rigoletto), z operą w Szczecinie (Nabucco) oraz Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie (W krainie Czarodziejskiego Fletu).

Dokonał nagrań CD Pop Oratorium - Miłosierdzie Boże Zbigniewa Małkowicza do słów św. s. Faustyny Kowalskiej, Pop Oratorium Psalmy Dawida oraz Pop Kantaty „Przy Sercu Twoim”. Stale prezentuje te oratoria w różnych miastach Polski. Zainspirował Mariusza Matuszewskiego do napisania Mszy dziecięcej „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Nagrał również kilka płyt CD z Warszawską Orkiestrą Symfoniczną. Od 2006 roku współpracuje jako dyrygent i kompozytor przy realizacji nagrania płyt CD i Narodowych Koncertów Telewizyjnych pod tytułem „Artyści Polscy w hołdzie Janowi Pawłowi II”.

Od 1990 roku Tadeusz Wicherek jest również dyrygentem (od 2008 roku - dyrektorem) Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej, z którą corocznie prowadzi wiele koncertów, głównie w Niemczech.

Od 2006 jest dyrektorem naczelnym i artystycznym najstarszej polskiej orkiestry symfonicznej (rok założenia 1881) Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Z orkiestrą tą rokrocznie realizuje kilka transmisji telewizyjnych oraz wiele nagrań płytowych i filmowych. Współpracuje z wybitnymi artystami klasycznymi, jazzowymi oraz popowymi i rockowymi.

Z D J Ę C I A
logo FWM
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.