Julian Osiecki (drugi z lewej) podczas uroczystości na Litwie
(fot. M. Matuszewski) |
Więcej zdjęć »
W miniony piątek (15.02) litewskiej miejscowości Vaizgakiemis podpisano ważną również dla Warmii i Mazur umowę na budowę stacji przekształtnikowej prądu stałego wraz z rozdzielnią 400kV, kluczowego po stronie litewskiej elementu budowanego połączenia elektroenergetycznego Polska - Litwa. Połączenie przebiegać będzie w okolicach Ełku, stąd wśród uczestników uroczystości obecność wysokiego przedstawiciela samorządu naszego województwa - Juliana Osieckiego, przewodniczącego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Umowę na budowę stacji przekaźnikowej w miejscowości Alytus podpisały - litewski operator sieci przesyłowej Litgrid i mający swoje oddziały m.in. w Elblągu międzynarodowy koncern ABB.
- Umowa, która została dzisiaj podpisana, jest jednym z kamieni milowych realizowanego projektu oraz bardzo dobrym przykładem współpracy pomiędzy operatorami systemów przesyłowych obu krajów. Trzeba podkreślić, że dotychczasowe osiągnięcia nie byłyby możliwe bez wsparcia i zaangażowania wielu podmiotów, w tym właściwych ministerstw i urzędów regulacji obu krajów, a także Komisji Europejskiej, która powołała na czas realizacji pierwszych zadań fazy przygotowawczej swojego koordynatora projektu i wspiera projekt finansowo &- powiedział Henryk Majchrzak, prezes Polskich Sieci Energetycznych.
Projekt budowy mostu energetycznego Polska-Litwa jest istotnym elementem w tworzeniu wspólnego europejskiego rynku energii poprzez zamknięcie tzw. pierścienia bałtyckiego. Dlatego Unia Europejska nadała projektowi status priorytetowy i partycypuje w jego kosztach.
Według planów PSE, linia energetyczna najwyższych napięć, łącząca litewski Alytus z Ostrołęką ma być gotowa w 2015 roku. W Polsce poprowadzona zostanie od granicy z Litwą do Suwałk, a potem w kierunku Ełku, który ominie od strony zachodniej. Dalej sieć poprowadzona zostanie do Łomży i Ostrołęki.
Z D J Ę C I A