Uroczystość oddania wyremontowanych pomieszczeń hospicjum do użytku | Więcej zdjęć »
Zakończył się wielomiesięczny remont olsztyńskiego hospicjum, występującego pod oficjalną nazwą Centrum Opieki Paliatywnej im. Jana Pawła II. Dzisiaj (11.02), w Światowym Dniu Chorego, odbyło się uroczyste oddanie do użytku i prezentacja wyremontowanych pomieszczeń.
- To dla nas bardzo istotne, że ta uroczystość odbywa się w Międzynarodowym Dniu Chorego - w dniu, któremu świąteczną rangę nadał patron naszego ośrodka - Jan Paweł II - mówi Teresa Kocbach, dyrektor Centrum Opieki Paliatywnej im. Jana Pawła II w Olsztynie. - Nie jest to jeszcze hospicjum na miarę naszych oczekiwań i marzeń, ale absolutnie spełnia wszystkie potrzeby pacjentów i ich rodzin. Działaliśmy również z myślą o pracownikach ośrodka, bo dla tego zespołu jest to bardzo ciężka praca i warunki pracy dla nich muszą być również odpowiednie.
W ramach remontu pomieszczeń ulokowanych na II piętrze dawnego kolejowego, a obecnie miejskiego szpitala przy al. Wojska Polskiego odnowiono m.in. sale chorych. Teraz w jedno- dwu- i trzyosobowych salach, w większości z odrębnym węzłem sanitarnym, może przebywać łącznie 20. pacjentów. Niebawem, po przeprowadzeniu zmian organizacyjnych, liczba łóżek zwiększy się o 5. Bardzo istotnym efektem remontu jest zaplecze, którego dotychczas w hospicjum nie było. Pojawiły się więc m.in. sale terapii zajęciowej, sala rehabilitacji i pokój dziennego pobytu pacjentów.
Koszt remontu to ponad 1 mln złotych.
R E K L A M A
- To dla nas ogromne wyrzeczenie - mówi dyrektor Teresa Kocbach. - Wydawałoby się, cóż to jest milion? Ale na te możliwości, którymi dysponujemy jako ośrodek paliatywny, to kwota olbrzymia. I nigdy nie podjęlibyśmy się tego remontu, gdyby nie wsparcie społeczeństwa. Hospicjum funkcjonuje na bazie Olsztyńskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego „Palium”, które tutaj założyliśmy dużo ponad 10 lat temu. Stowarzyszenie daje nam olbrzymie wsparcie, czy to przez akcję 1% z podatków, czy poprzez kampanie ogólnopolskie, w których uczestniczymy odkąd istnieje hospicjum. To są działania, przez które przybliżamy problem opieki paliatywnej społeczeństwu, a ono nam się odwdzięcza chociażby przez przekazywanie 1% ze swoich podatków.
Koszty pobytu w hospicjum refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia. Przebywać w nim mogą praktycznie pacjenci z całej Polski, jednak najwięcej jest chorych z Olsztyna.