Konferencja prasowa w Urzędzie Miasta Olsztyna
Nastanie nowego roku to zazwyczaj dobry i popularny okres na przeprowadzanie zmian. Z tego założenia wychodzą najwyraźniej również władze miasta, ponieważ dzisiaj (5.02) prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz poinformował dziennikarzy na specjalnie w tym celu zwołanej konferencji prasowej o matamorfozie, jaką poddano olsztyński magistrat.
-
Chciałbym poinformować o pewnych zmianach, które są już wprowadzone w Urzędzie Miasta, i które dotyczą przede wszystkim jego organizacji, ale także związanych z nimi pewnych zmian kadrowych - wyjaśniał prezydent Grzymowicz, rozpoczynając konferencję. -
Po dwóch kolejnych latach pracy przeprowadziliśmy analizy, aby wykazać co i jak należy zrobić, aby usprawnić funkcjonowanie naszych jednostek organizacyjnych, komórek, wydziałów. Po ich wykonaniu doszliśmy do wniosku, że powinny nastąpić zmiany organizacyjne.Jakie zatem wprowadzono zmiany? Wydział strategii i rozwoju zastąpiono wydziałem rozwoju miasta, który powstał z połączenia biura planowania przestrzennego oraz wydziału strategii i rozwoju. Nowo powstałą jednostką kieruje architekt miejska Magdalena Rafalska, która do tej pory kierowała biurem.
Olsztynianie odwiedzający magistrat nie znajdą już w nim wydziału spraw lokalowych. Jego kompetencje przejmie Zakład Lokali i Budynków Komunalnych. Była dyrektor wspomnianego wydziału, Zenona Ćwiklińska, nie jest już pracownikiem ratusza. Z początkiem bieżącego roku objęła stanowisko dyrektora Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w Olsztynie.
Kolejna zmiana nastąpiła na stanowisku dyrektora wydziału kontroli, został nim Jerzy Tomaszewicz, wyłoniony w konkursie na to stanowisko. Stanowisko zmienił również Andrzej Karwowski, dotychczasowy kierownik jednostki odpowiedzialnej za budowę ulicy Artyleryjskiej w Olsztynie. Teraz kieruje jednostką prowadzącą „projekt tramwajowy”.
Wspomniane zmiany organizacyjne wymuszą również zmiany kadrowe wśród pracowników. Czy muszą się oni obawiać, że stracą pracę?
-
W dobie, kiedy szaleje bezrobocie, bardzo ważnym elementem tych zmian jest to, że mamy wolę i chęć zagospodarowania wszystkich pracowników - mówi Hanna Mikulska-Bojarska, sekretarz miasta. -
Zrobimy wszystko, żeby umiejętności i wiedza tych osób były nadal wykorzystywane. Nie da się ukryć, że część z tych osób będzie musiała zmienić profil działania, nauczyć się nowych rzeczy, ale to pozwoli im na rozwój zawodowy i lepsze służenie miastu oraz jego mieszkańcom. Oprócz przedstawionych zmian, jak się okazuje, możemy spodziewać się kolejnych. Szeroko mówi się o będącym w przygotowaniu połączeniu Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów z Zarządem Komunikacji Miejskiej, a gospodarz dzisiejszego spotkania z mediami zdradził, że rozważane jest również włączenie Zarządu Zieleni Miejskiej do innej komórki organizacyjnej ratusza.
Dzięki przeprowadzonym zmianom miasto liczy na efektywniejsze wykorzystanie potencjału pracowników, ale przede wszystkim na oszczędności.