Nie tylko Grunwald ma być przedmiotem współpracy między samorządem województwa warmińsko-mazurskiego a Rejonem Kowieńskim - takie są najnowsze ustalenia obu stron. Dzisiaj (5.02) o poszerzeniu kontaktów marszałek Jacek Protas rozmawiał z merem Kowna Valerijusem Makúnasem.
- W lipcu ubiegłego roku w Kownie pokazaliśmy wystawę „GrunwaldArt”, obrazy można było oglądać w Czerwonym Dworze, w szczególnym miejscu historycznie i współcześnie, w którym dzięki wsparciu funduszy Unii Europejskiej udało się stworzyć wymarzone warunki do spotkań i działań artystycznych - przypomina marszałek Jacek Protas.
- Polska ma bardzo liczne i serdeczne relacje z Litwą, na wielu poziomach i w wielu wymiarach, także tych najważniejszych - historycznych, społecznych, rodzinnych, sentymentalnych, dlatego cieszę się, że będziemy mogli rozszerzyć współpracę także na poziomie regionalnym. W 2012 roku Litwini byli także gośćmi IV Forum Gospodarczego Rynków Bałtyckich i Wschodnich, zorganizowanym w Lidzbarku Warmińskim i chcą skorzystać z zaproszenia na to duże, ekonomiczne wydarzenie także w tym roku. Na polu gospodarczym chcą również współpracować regionalne browary.
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem planuje ożywić plenery malarskie organizowane pod hasłem „GrunwaldArt” i aranżować przy ich okazji festiwale rycerskie, które naprzemiennie odbywałyby się raz na Polach Grunwaldzkich, raz w rejonie Kowna. Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaś chce się wymieniać ze stroną litewską zbiorami i udostępniać rzadkie publikacje.
Strona litewska jest także zainteresowana przystąpieniem do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego.
Z D J Ę C I A