Konferencja inaugurująca program odbyła się w siedzibie Wojewódzkiej
Biblioteki Publicznej w Olsztynie |
Więcej zdjęć »
W siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie zainaugurowano dzisiaj (31.01) projekt edukacji cyfrowej skierowany do osób w wieku 50+. Przez najbliższe 18 miesięcy specjalnie w tym celu przeszkoleni trenerzy, zwani latarnikami, wprowadzać będą w cyfrowy świat blisko półtora tysiąca mieszkańców Olsztyna i województwa warmińsko-mazurskiego. Bezpłatne zajęcia prowadzone będą w ramach ogólnopolskiego programu „Polska Cyfrowa Równych Szans” zainicjowanego przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”.
MAC wspólnie ze stowarzyszeniem planuje dotrzeć z cyfrową edukacją do każdej z niemal 2500 polskich gmin. Drugą osią działań prowadzonych przez MAC jest wspieranie samorządów i prowadzenie działań doradczych oraz szkoleniowych niezbędnych dla skutecznej realizacji projektów inwestycyjnych na rzecz rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej, zapewniającej szerokopasmowy dostęp do Internetu w całym kraju.
-
Dr Dominik Batorski w jednej ze swoich publikacji określił profil polskiego internauty - mówi Bożena Brzostowska, jedna z olsztyńskich latarników. -
Według niego osoba, którą można nazwać internautą, korzysta z sieci co najmniej 2 godziny dziennie. Taka osoba, w odróżnieniu od osób niekorzystających z Internetu, częściej wychodzi do kina, do teatru, uczestniczy w życiu społecznym i towarzyskim, łatwiej nawiązuje kontakty w świecie rzeczywistym i lepiej o nie dba. Nie trzeba zatem chyba nikogo przekonywać, że bycie internautą przekłada się na jakość życia i pracy. W Polsce internautami jest 70 procent obywateli. W tej grupie najwięcej reprezentantów mają osoby w wieku 19-24 lata (ponad 90 procent). Jak jednak wynika z ostatnich badań, współczynnik ten gwałtownie spada w odniesieniu do osób w wieku 50+. Spośród niespełna 13 milionów Polaków po 50 roku życia, prawie 10 milionów nie korzysta z Internetu. Podstawowym problemem dla tych osób jest brak umiejętności korzystania z nowych technologii powodujący marginalizację, a w konsekwencji cyfrowe wykluczenie.
Tę negatywną tendencję chcą przełamać inicjatorzy programu „Polska Cyfrowa Równych Szans”. Dlatego też przeszkolonych zostało 2614 wolontariuszy, którzy będą wprowadzać w cyfrowy świat osoby z pokolenia 50+. Ogłoszono również konkurs, w którym wyłonionych zostało 200 wolontariuszy, którzy będą realizować własne Lokalne Plany Działania.
Takie plany będą realizowane również w Olsztynie, m.in. przez koordynatorów akcji: Bożenę Brzostowską, Elżbietę Maruszczak, Pawła Klonowskiego i Krzysztofa Kobylańskiego. Oprócz nich jeszcze kilkunastu latarników od połowy 2012 roku przeprowadziło już kilkadziesiąt warsztatów. Przez najbliższe 18 miesięcy planują odkryć fascynujący świat Internetu przed niemal półtora tysiącem seniorów.
Więcej informacji o projekcie oraz jego olsztyńskiej odsłonie jest dostępnych na stronie internetowej przedsięwzięcia pod adresem www.latarnicy.pl oraz na profilu w portalu społecznościowym facebook www.facebook.com/latarnicy.olsztyn
Z D J Ę C I A