Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
09:41 21 stycznia 2025 Imieniny: Agnieszki, Jarosława
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
RDOŚ | 2013-01-31 14:45 | Rozmiar tekstu: A A A

Największe zimowisko nietoperzy na Warmii i Mazurach znajduje się w Olsztynie

Olsztyn24
W Olsztynie zimuje 3,5 tys. nietoperzy (fot. Paweł Janczyk) | Więcej zdjęć »

Nietoperze upodobały sobie Olsztyn! Aż 3500 tych chronionych ssaków zimuje w jednym z olsztyńskich kanałów burzowych. Nietoperzy jest aż o osiemset więcej niż przed rokiem - wynika ze styczniowej akcji liczenia tych zwierząt, w którą zaangażowana była Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Nocek Natterera, nocek rudy, gacek brunatny, a nawet, znajdujący się na polskiej Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych, mopek - te gatunki nietoperzy nocują w jednym z olsztyńskich kanałów deszczowych. W liczącej 700 metrów sypialni tych latających ssaków panuje stała temperatura, a wilgotność powietrza jest wysoka. Dzięki temu, przesypiające zimę nietoperze, mają zapewniony komfort termiczny. Olsztyński kanał deszczowy to największe na Warmii i Mazurach zimowisko nietoperzy. Jest to też jedno z najliczniejszych tego typu zimowisk w skali całego kraju. Podczas styczniowej akcji liczenia nietoperzy, w którą zaangażowana była Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie, naliczyliśmy w tym 700-metrowym kanale prawie 3500 tych zwierząt. Podczas zeszłorocznej zimy było ich o 800 mniej. W celu zachowania tej unikatowej, w skali kraju i województwa, zimowej kryjówki nietoperzy, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie podejmuje działania zmierzające do objęcia tego miejsca jedną z form ochrony przyrody.

Największym zagrożeniem dla zimujących nietoperzy jest przede wszystkim obecność człowieka. Hibernujący ssak znacznie obniża temperaturę ciała, a tempo procesów życiowych spada wielokrotnie. Podczas zimowego snu korzysta jedynie z podskórnych zapasów tłuszczu, zgromadzonych podczas jesiennego żerowania. Przebudzony i spłoszony nietoperz musi podnieść temperaturę ciała o kilka stopni, co jest bardzo dużym wydatkiem energetycznym. Takie wielokrotne pobudki mogą spowodować wyczerpanie się zapasów tłuszczu przed nastaniem wiosny, a w konsekwencji doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Przypomnijmy, że w Polsce wszystkie gatunki nietoperzy są objęte całoroczną, ścisłą ochroną gatunkową. W stosunku do gatunków chronionych zakazuje się między innymi ich płoszenia, przetrzymywania, zabijania oraz niszczenia ich siedlisk i kryjówek. Złamanie tych zakazów skutkuje pociągnięciem do odpowiedzialności karnej.
R E K L A M A
Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.