W Galerii Jednego Obrazu Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprezentowano wczorajszego wieczoru (29.01) fotografię „Miejskie Ogrodnictwo” autorstwa poznanianki Joanny Tekli Woźniak. Gospodarzem wernisażu była Grażyna Prusińska, prezes Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Olsztynie.
Joanna Tekla Woźniak jest kuratorką i artystką intermedialną, zajmuje się również krytyką artystyczną i promocją sztuki współczesnej - sztuki nowych mediów, praktyk partycypacyjnych i performance. Artystka od listopada ubiegłego roku mieszka w Olsztynie i pracuje w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na stanowisku kierownika galerii.
Bohaterka wieczoru jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, w której uzyskała dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Edukacji Artystycznej (kierunek: krytyka i promocja sztuki) oraz na Wydziale Komunikacji Multimedialnej (kierunek: intermedia, 2006), a także Glasgow School of Art - dyplom Master of Research in Creative Practices (2008).
W latach 2004-2005 była związana z Dartington College of Arts w Totnes Wielkiej Brytanii. Finalistka Konkursu im. Marii Dokowicz na najlepsze dyplomy 2006 roku w ASP w Poznaniu (nagroda galerii ON w Poznaniu). W 2011 roku była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Tworzy wideo, fotografie, widowiska oraz instalacje przestrzenne. Interesują ją przede wszystkim interdyscyplinarne działania na granicy rysunku, poezji, malarstwa i teatru.
Zaprezentowana fotografia jest częścią projektu pod nazwą „Drzewa Państwowe”, który artystka realizowała w latach 2011-2012 w przestrzeniach miejskich głównie Poznania oraz Londynu, we współpracy z innymi artystami. Planuje także zrealizowanie podobnego projektu (również pod nazwą
„Miejskie Ogrodnictwo”) w Olsztynie. Będzie on kontynuacją i rozwinięciem „Drzew Państwowych”. Obie inicjatywy skupiają się na roślinności pojawiającej się w przestrzeni miejskiej.
-
We wspomnianym projekcie rośliny w mieście traktowane są jako metafora, punkt zaczepienia do działań artystycznych - wyjaśnia Joanna Tekla Woźniak. -
Interesowało mnie zjawisko reglamentowania i planowania roślinności w przestrzeni miejskiej - parki, skwery czy lasy państwowe. Te miejsca widziałam robiąc fotografie oraz film do projektu, a także rozmawiając z przechodniami i wciągając ich do projektu.Projekt „Drzewa Państwowe” to nie tylko film i fotografie (wykonane przez autorkę oraz zaproszonych do współpracy artystów i zwykłych ludzi. Składały się na niego również warsztaty, podczas których uczestnicy budowali mini ogródki, wykłady, wywiady oraz 4 wystawy. Jeżeli artystce uda się zdobyć środki na realizację kolejnego projektu, to już z nastaniem wiosny olsztyńscy przechodnie mogą się spodziewać zaproszenia do udziału w nim. W planach są również warsztaty. Zanim jednak wiosna przyjdzie, w Galerii Jednego Obrazu można zapoznać się z maleńkim wycinkiem dokumentującym poprzedni projekt Joanny Tekli Woźniak - analogową fotografię (wydruk cyfrowy) „Miejskie Ogrodnictwo”.
Z D J Ę C I A