W Urzędzie Wojewódzkim spotkali się dzisiaj (25.01), po raz pierwszy w nowym roku, członkowie i przyjaciele Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie. Wśród nich znaleźli się między innymi wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski, warmińsko-mazurski wicekurator oświaty Marek Szter, arcybiskup senior Edmund Piszcz, ks. infułat Julian Żołnierkiewicz oraz dyrektor Gimnazjum nr 14 w Olsztynie Alicja Pogorzelska.
-
To dla mnie wielki zaszczyt, móc uczestniczyć z państwem w tym spotkaniu, by mówić o mrocznej historii, ale też wskazywać takie ścieżki, które nie dopuszczą do jej zapomnienia, ponieważ historię trzeba nie tylko pamiętać, ale również przekazywać młodszym pokoleniom - powiedział wojewoda Marian Podziewski, zwracając się do uczestników spotkania. -
Spotykamy się w nowym, 2013 roku i w związku z tym chciałbym państwu życzyć, żeby ten rok był szczęśliwy, dużo zdrowia, zadowolenia i pełnych energii działań społecznych. Dzisiejsze spotkanie przebiegło pod znakiem podsumowań działalności olsztyńskiej Rodziny Katyńskiej, którego podjęła się jej przewodnicząca Mirosława Aleksandrowicz. Mówiła między innymi o realizacji projektów wydawniczych, projekcie „Katyń... ocalić od zapomnienia”, sadzeniu Dębów Katyńskich (posadzono ich do tej pory ponad 4 tysiące) i otwarciu cmentarza wojennego w Bykowni.
Po podsumowaniu ubiegłorocznych działań Rodziny Katyńskiej w Olsztynie, uczestnicy spotkania wysłuchali relacji z wyjazdu członków Rodziny Katyńskiej z Olsztyna do litewskich Szawli, w pobliżu których znajduje się Góra Krzyży, na której stoi również krzyż poświęcony ofiarom z Katynia oraz krzyż poświęcony ofiarom katastrofy w Smoleńsku.
Z D J Ę C I A