W czwartkowy (24.01) wieczór, w najbardziej reprezentacyjnym obecnie obiekcie Olsztyna - Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej - odbyło się Noworoczne Spotkanie Prezydenta Olsztyna z mieszkańcami miasta. Spotkanie połączono z Jubileuszową X Galą wręczenia najbardziej prestiżowych Nagród Prezydenta Olsztyna - Statuetek Świętego Jakuba.
Uroczystość rozpoczęło odegranie hymnu „O Warmio moja miła” przez miejskiego trębacza Daniela Rupińskiego. Potem prowadzący galę Marta Gołąb i Andrzej Kocięcki przypomnieli zebranym o śmierci prymasa seniora Józefa Glempa. Pamięć biskupa warmińskiego w latach 1979-1981 uczczono minutą ciszy.
Po krótkim filmie wprowadzającym w klimat noworocznego spotkania, na scenie pojawił się prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Mówił przede wszystkim o perspektywach miasta na rozpoczęty właśnie nowy rok 2013.
- Początek roku zawsze skłania do refleksji i szukania odpowiedzi na pytanie, co ten nowy rok nam przyniesie, na ile zmieni się nasze życie? - powiedział prezydent.
- Rok 2013 rozpoczął się dla Olsztyna bardzo dobrze. Olsztyn otrzymał tytuł „Perły samorządu” przyznany przez Dziennik Gazeta Prawna, znalazł się w trójce najlepiej rozwijających się miast w Polsce o liczbie mieszkańców powyżej 100 tys. To przede wszystkim zasługa naszych mieszkańców, za co chciałbym im serdecznie podziękować. Z tej wysoko ocenionej naszej wspólnej pracy możemy być dumni.
Zdaniem prezydenta, rok 2013 nie będzie rokiem łatwym, a może okazać się nawet najtrudniejszym w najnowszej historii miasta.
- Właśnie rozpoczęliśmy lub za chwilę rozpoczniemy kluczowe dla miasta inwestycje - stwierdził Piotr Grzymowicz.
- Budowę całkowicie nowej ulicy Obiegowej, przebudowę kolejnych arterii komunikacyjnych związaną z olsztyńskimi tramwajami, budowę Parku Centralnego i dalszą rewitalizację Parku Podzamcze, budowę rekreacyjnej infrastruktury nad Jeziorem Krzywym, przebudowę ulicy Bałtyckiej. Ruszyła też budowa Galerii Warmińskiej, trwa budowa Warmia Tower, a wiosną powinna również ruszyć budowa kompleksu biurowego Copernicus. W tym roku powinniśmy też uruchomić nowy system gospodarki odpadami komunalnymi i rozpocząć „nowe życie” w oddanym do użytku Parku Naukowo-Technologicznym. Wierzcie mi Państwo: będzie się działo, będzie się dużo działo - zapewniał prezydent.
Piotr Grzymowicz dodał, że wymienione inwestycje, to również miejsca pracy dla mieszkańców miasta, co ma szczególne znaczenie w sytuacji spowolnienia gospodarki.
- Wyliczenie tylko tych najważniejszych projektów wskazuje, że cierpliwość mieszkańców będzie wystawiona na ciężką próbę - kontynuował Piotr Grzymowicz.
- Wierzę jednak w mądrość olsztyniaków. Choć dzisiaj oferuję Wam rok, a może nawet półtora roku wyrzeczeń, to jednak nagrodą za ten trud będzie przyjazne, ekologiczne, nowoczesne, otwarte na nowe wyzwania nasze piękne miasto - Olsztyn.Wystąpienie prezydenta zakończyły życzenia skierowane do mieszkańców Olsztyna, by „duchem i ciałem trwali przy swoim ukochanym mieście”.
Przemówienie prezydenta w całości zarejestrowaliśmy na filmie wideo dołączonym do niniejszego tekstu. Zainteresowanych szczegółami zachęcamy do obejrzenia filmu. Jest tam m.in. kilka ważnych deklaracji Piotra Grzymowicza, chociażby dotyczących prawa mieszkańców do inicjatywy uchwałodawczej, czy w sprawie budżetu obywatelskiego.
Wśród gości prezydenckiej gali była m.in. wicemarszałek województwa Anna Wasilewska. Zabierając głos, pani wicemarszałek, w imieniu samorządu województwa, pogratulowała miastu i jego prezydentowi sukcesów, jednocześnie życząc na rozpoczęty rok „wszystkiego najlepszego”.
Druga część Noworocznego Spotkania poświęcona została wyróżnieniu najlepszych z najlepszych w minionym roku mieszkańców miasta Statuetkami Świętego Jakuba. W tym roku przyznano sześć tych najbardziej prestiżowych nagród.
Zdaniem Kapituły Nagrody Prezydenta Olsztyna w składzie: Piotr Grzymowicz (przewodniczący), prof. Ryszard Górecki, Janusz Cygański, Marek Barański i Monika Falej, w tym roku na nagrody i Statuetki Świętego Jakuba zasłużyli najbardziej:
» w kategorii KULTURA:
- spektakl muzyczno-taneczny „Dziadek do orzechów” stworzony w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej przez jej dyrektora Piotra Sułkowskiego i znakomitą tancerkę Iwonę Pavlović, z udziałem 200 wykonawców,
» w kategorii NAUKA:
- prof. Bogusław Staniewski, dziekan Wydziału Nauki o Żywności UWM,
» w kategorii GOSPODARKA:
- Browar Kormoran w Olsztynie, producent tradycyjnych piw na bazie naturalnych składników,
» w kategorii DZIAŁALNOŚĆ POZARZĄDOWA:
- Agnieszka Jabłońska, dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjnych i przewodnicząca Stowarzyszenia Wspomagania Rozwoju Dzieci w Olsztynie,
» w kategorii SPORT:
- kpt. Tomasz Cichocki, pierwszy olsztynianin, który samotnie opłynął świat pod biało-czerwoną banderą,
» w kategorii SPECJALNE ZASŁUGI DLA OLSZTYNA:
- dr Jan Chłosta, historyk, regionalista, autor kilkuset publikacji o tematyce regionalnej, „motor napędowy” dorocznych kwest na ratowanie olsztyńskich cmentarzy.
Po wręczeniu nagród prezydent zaprosił uczestników spotkania do foyer filharmonii na noworoczny toast i na słodki poczęstunek.
Noworoczne spotkanie w filharmonii zakończył koncert zatytułowany „Podróże z muzyką” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej i zespołu Sanacja. Koncert poprowadziła dyrygent Anna Mróz.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :