Przystanek tramwajowy będzie na lewo od Wysokiej Bramy
Przystanek tramwajowy w okolicach Wysokiej Bramy znajdzie się na placu Jedności Słowiańskiej. W ten sposób i tramwaj dotrze do granic Starego Miasta, i możliwe będzie wyeksponowanie zabytkowego gotyckiego przedbramia Wysokiej Bramy.
Ratuszowe Biuro Planowania Przestrzennego zaproponowało rozwiązanie dla końcowego przystanku tramwajowego w okolicach Wysokiej Bramy. Pierwotnie miał się on znaleźć obok tej gotyckiej budowli, jednak w wyniku badań archeologicznych tuż obok odkryto pozostałości średniowiecznych fortyfikacji, które zachowały się w tak dobrym stanie, że możliwe będzie ich wyeksponowanie. Odkrycia wywołały zmiany w planie zagospodarowania placu Jedności Słowiańskiej. Planowana przed Wysoką Bramą mozaika z Układem Słonecznym i kamiennymi planetami zostanie przeniesiona do powstającego Parku Centralnego.
Konieczne okazało się też umieszczenie gdzie indziej końcowego przystanku tramwajów. Pomysły były różne. Rozważano skrócenie linii do początku al. Piłsudskiego (przy ratuszu i pl. Jana Pawła II), był także pomysł, by koniec trasy zlokalizować na początku ul. 11 Listopada, pod domem handlowym Jakub. Ostatecznie okazało się jednak, że łuk skrętu z ul. 11 Listopada na pl. Jedności Słowiańskiej nie będzie dla tramwajów zbyt ostry i końcowy przystanek może znaleźć się na placu.
Na wysokości dzisiejszego przystanku autobusowego znajdzie się końcowy przystanek tramwajowy z miejscem dla dwóch pojazdów (dwa tory). Dziś jeszcze nie wiadomo, czy na pl. Jedności Słowiańskiej pozostanie ruch uliczny, czy też zamieni się on w deptak. W tym pierwszym przypadku i tak będzie to ruch lokalny (w tym autobusów komunikacji miejskiej, co ułatwiłoby przesiadki z i na tramwaj), jednokierunkowy, w kierunku ul. Pieniężnego. Większość ruchu samochodowego i tak przejmie dwukierunkowa na całej długości ul. Pieniężnego. Decyzja o ostatecznej organizacji ruchu zapadnie w późniejszym terminie.