We wtorek (22.01) minie „okrągła”, 150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego, jednego z najważniejszych zrywów wolnościowych w historii Polski. O tej rocznicy pamiętali m.in. pracownicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, organizując w czytelni książek Starego Ratusza w Olsztynie okolicznościowa wystawę zatytułowaną „Poszli nasi w bój bez broni. Gloria victis”.
- Organizując tę wystawę chcemy przede wszystkim przypomnieć ludziom o Powstaniu Styczniowym, o jego znaczeniu dla narodu polskiego i późniejszych losów Polski - mówi Izabela Frąckowiak z WBP w Olsztynie.
- Pracownicy naszej czytelni książek opracowali stronę merytoryczną wystawy, natomiast Iwona Bolińska-Walendzik opracowała jej stronę graficzną.Wystawa to w istocie 10 tablic umieszczonych na ścianach czytelni książek Starego Ratusza. Każda z pewnym kompendium wiedzy o samym powstaniu i jego kontekstach. Jest więc kalendarium wydarzeń z powstaniem związanych, są biogramy głównych przywódców powstania, są stroje i wyposażenie wojska, jest moda i biżuteria okresu żałoby narodowej, są pieśni patriotyczne śpiewane w tamtym czasie, są informacje o ludziach kultury, zaangażowanych w powstanie, są wiadomości o wykorzystaniu motywu Powstania Styczniowego w późniejszej literaturze polskiej, jak również w malarstwie.
Tablicom towarzyszy mini wystawa książek i albumów ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.
- Chcemy przede wszystkim pokazać źródła, z których korzystaliśmy przygotowując wspomniane wcześniej tablice - wyjaśnia Izabela Frąckowiak.
- Stąd właśnie eksponowanie tych książek. Jest wśród nich wydany w 1958 roku bardzo ładny album z obrazami Grottgera. Chcieliśmy, żeby osoby odwiedzające tę wystawę mogły przejrzeć całość tego - naszym zdaniem - bardzo ciekawego cyklu „Polonia” Grottgera, jak również inne materiały, które mówią o ludziach kultury i sztuce tworzonej w okresie powstania, albo która była inspirowana powstaniem. Wszystkie eksponaty pochodzą z naszych zbiorów.Pracownicy WBP liczą, że wystawa zainteresuje przede wszystkim nauczycieli i uczniów olsztyńskich szkół, ale planują też wysłać ekspozycję do bibliotek na terenie województwa.
- W Olsztynie wystawę będzie można oglądać do końca lutego - mówi Izabela Frąckowiak.
- Potem tablice zaproponujemy bibliotekom w terenie, żeby również u siebie mogły je wyeksponować.
Z D J Ę C I A