Pracownia Kopernikańska będzie mieścić się w Domu Polskim
Na Warmii i Mazurach, a także w województwie kujawsko-pomorskim, rozpoczął się Rok Mikołaja Kopernika. W czwartek (17.01) w Olsztynie nastąpi pierwsze ważne wydarzenie z cyklu przedsięwzięć poświęconych wielkiemu astronomowi - otwarcie Pracowni Kopernikańskiej.
Pracownia rozpocznie swoją działalność o godz. 12.00 w siedzibie Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Powstała z inicjatywy OBN i samorządu województwa.
- Celem powołania pracowni jest prowadzenie badań naukowych dotyczących Mikołaja Kopernika, jego dorobku i czasów, w których żył, promowanie poprzez Kopernika regionu i poszczególnych miast, z którymi był związany - mówi marszałek Jacek Protas.
- Dziś w Polsce nie ma ani pracowni, ani zespołu, który by się tym zajmował. Chcemy, żeby pracownia wypełniła lukę w tym zakresie i skupiła najznakomitszych ludzi nauki z wielu dyscyplin - historii i historii kultury, literatury, antropologii, astronomii, ekonomii, historii medycyny i farmacji, kartografii nie tylko z Polski, ale i ze świata.Pracownia będzie działać przy Ośrodku Badań Naukowych na wzór Centrum Badań Wschodnich, które funkcjonuje tam od 2008 roku. OBN udostępni pomieszczenia, wyposażenie i zbiory. Pracownia powoła zespół badawczy złożony z pracowników i współpracowników OBN i członków Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego, a marszałek województwa - członków rady naukowej. Pracownia będzie mogła ubiegać się o granty naukowe i wydawnicze.
Zadania, na jakich będą się skupiać naukowcy, to przede wszystkim uporządkowanie kalendarium życia i działalności Mikołaja Kopernika, badania Warmii w czasach astronoma, jego naukowych dokonań, tradycji kopernikańskich w Polsce i Europie, a także organizowanie konferencji naukowych, publikacja wydawnictw i działania edukacyjne.