Takie boiska mają powstać w każdej gminie do 2012 roku |
Więcej zdjęć »
Do końca 2008 r., w województwie warmińsko-mazurskim może powstać 21 kompleksów sportowych o wartości 1 mln zł każdy. Do roku 2012 takie kompleksy mają powstać w każdej polskiej gminie. Możliwości takie daje opracowany w Ministerstwie Sportu i Turystyki program „Moje boisko Orlik 2012”, zaprezentowany dzisiaj na konferencji prasowej przez marszałka województwa Jacka Protasa, w obecności poseł Beaty Bublewicz (PO).
Według projektu, Ministerstwo Sportu i Turystyki dofinansuje każdą liczbę boisk budowanych w gminach do roku 2012 w wysokości 33 % kosztów budowy, nie więcej jednak niż kwotą 333 tys. złotych. Ponadto każda zainteresowana gmina otrzyma z ministerstwa gotowe projekty boisk. Gmina natomiast musi mieć przygotowany teren pod inwestycję, musi wykonać obiekt zgodnie z projektem ministerstwa, a także zobowiązana będzie zatrudnić instruktora, który poprowadzi zajęcia pozalekcyjne z dziećmi i młodzieżą.
-
Jako marszałkowie, inicjatywę ministerstwa przyjęliśmy bardzo ciepło - powiedział Jacek Protas na konferencji. -
Środki finansowe jakimi do tej pory dysponowaliśmy na budowę obiektów sportowych były ograniczone. Teraz dostaliśmy zapewnienie, że na budowę boisk dostaniemy tyle pieniędzy, ile zapotrzebujemy. - Zarząd województwa zdecydował, że w 2008 roku dofinansuje budowę pierwszych 21 boisk, po jednym w każdym powiecie - mówił marszałek. -
Do końca tego tygodnia starostowie mają wskazać lokalizacje dla tych boisk.
W budżecie województwa na rok bieżący zarezerwowano 7 mln złotych na dofinansowanie budowy takich boisk. Oznacza to, że zainteresowana gmina na realizację projektu będzie musiała przeznaczyć jedynie 1/3 wartości inwestycji, maksymalnie 333 tys. złotych.
-
Odzew ze strony starostów był błyskawiczny - mówił Jacek Protas. -
Już mamy kilka zgłoszeń gotowych lokalizacji. Nie sądzę, abyśmy mieli w tym roku problem ze znalezieniem lokalizacji dla wszystkich planowanych obiektów.W latach następnych, do budowy boisk w gminach wiejskich planuje się wykorzystać także środki przeznaczone na rozwój terenów wiejskich. -
W takim przypadku gminy musiałyby mieć tylko ok. 10 % środków własnych - dodaje marszałek.
Boiska nie będą pełnowymiarowe. -
Chodzi o to, aby boiska te nie były zawłaszczane przez kluby piłkarskie do prowadzenia rozgrywek ligowych, tylko, żeby służyły dzieciom i młodzieży - objaśnił marszałek.
Poseł Beata Bublewicz poinformowała dziennikarzy o przygotowaniach do realizacji programu przeciwdziałania poprzez sport agresji i przemocy dzieci i młodzieży. Program ma na celu zapewnić środki na przeszkolenie absolwentów AWF, po to, by nauczyciele znający program terapii ruchem z użyciem elementów sztuk walki mogli prowadzić interesujące zajęcia dla dzieci i młodzieży. Innym z celów programu jest zebranie środków na zakup sprzętu do wykorzystania na zajęciach sportowych. Program ma ruszyć niebawem.
******
OPIS PROJEKTUW ramach projektu powstanie kompleks dwóch boisk - boisko piłkarskie i boisko wielofunkcyjne. Przewidywana jest budowa budynku sanitarno-szatniowego oraz ewentualnie placu zabaw.
Wymagana warunkami zabudowy powierzchnia działki wynosi ok. 3 tys. m kw.
Boisko piłkarskie ma wymiary 30 x 62 m (pole gry 28 x 57) ogrodzone do wys. 4 m wraz z piłkochwytami o wys. 5 m oraz boisko wielofunkcyjne przeznaczone do piłki koszykowej i siatkowej o wym. 18 x 32 m ogrodzone do wysokości 4 m.
Nawierzchnia boiska piłkarskiego ma być wykonana na zdrenowanej podbudowie dynamicznej z trawą syntetyczną o wys. min. 5 cm.
Nawierzchnia boiska wielofunkcyjnego również wykonana na zdrenowanej podbudowie dynamicznej, poliuretanowa lub trawa syntetyczna w kolorze czerwonym o wys. min. 1,5 cm.
Zaplanowano budowę 6 słupów oświetleniowych dla potrzeb boiska piłkarskiego.
Budynek sanitarno-szatniowy ma ok. 60 m kw.
Z D J Ę C I A