Rozpoczął się nabór wniosków o wpis na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jednocześnie we wtorek na konferencji w Olsztynie wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Żuchowski i Jacek Protas, prezes zarządu Związku Województw RP, podpisali list z apelem o ochronę tego dziedzictwa.
-
Oficjalne otwarcie listy nastąpiło właśnie w Olsztynie, bo niematerialna spuścizna pokoleń ma na Warmii i Mazurach szczególne znaczenie - powiedział na konferencji Jacek Protas, marszałek województwa i prezes zarządu Związku Województw RP. -
Przodkowie dzisiejszych mieszkańców naszego regionu przybyli tu z różnych stron, dzięki temu stanowimy dziś bogate, wielobarwne środowisko, ale przez lata po wojnie władza źle przyjmowała odmienności. Dlatego wiele z dawnych zwyczajów albo nie przetrwało, albo nie mamy o nich dostatecznej wiedzy, a bez tego one nie będą kultywowane.
Celem utworzenia listy jest przede wszystkim informacja o tradycjach i idea ich ochrony, pokazanie ich bogactwa i różnorodności, a także wyraz uznania dla społeczności kultywujących własne zwyczaje. Zgłoszenie ich da w przyszłości możliwość przygotowania wniosku o wpis tych zjawisk na międzynarodową listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO.
-
Naszą listę otworzyliśmy w Olsztynie, bo samorząd województwa warmińsko-mazurskiego jako pierwszy w kraju powołał pełnomocnika do spraw dziedzictwa niematerialnego - podkreślił wiceminister Piotr Żuchowski. -
Nieprzypadkowo także wybraliśmy termin ogłoszenia naszego przedsięwzięcia, bo właśnie 15 stycznia przypada 95 rocznica śmierci Wojciecha Kętrzyńskiego, który zajmował się tym obszarem historii i etnografii. Chcemy zgromadzić jak największą wiedzę o zjawiskach, nie żeby je oceniać, bo wszystkie je uznajemy za wartościowe, ale żeby je chronić, w przyszłości szukać dofinansowania na ich kultywowanie, a także wzmacniać dzięki nim potencjał ekonomiczny. Wiem, że niematerialne dziedzictwo to żywioł, a jego ochrona jest znacznie trudniejsza, niż w przypadku muzeum czy zabytku, ale warto chronić to bogactwo.
Warunkiem zgłoszenia niematerialnych tradycji na listę dziedzictwa jest jedynie chęć ich depozytariuszy, a także oczywiście kultywowanie samych zjawisk, co ma być badane raz na 5 lat.
Szczegółowe informacje na temat procedury składania wniosków na stronie - www.zabytek.pl i na stronach Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który będzie sprawdzał te wnioski pod względem formalnym i pomagał w ich ewentualnym uzupełnieniu.
Podpisany dziś list zostanie przekazany marszałkom pozostałych województw w Polsce z prośbą, aby włączyli się do działań mających na celu inwentaryzację i ochronę przejawów niematerialnego dziedzictwa występujących na ich terenach.