Akcja policyjnego poduszkowca będzie jedną z atrakcji festynów
Akcja poduszkowca na lodzie, nauka metod pomocy osobie tonącej, czy obrony przed agresywnym psem - „uzbrojeni” w taką wiedzę i praktykę uczniowie klas IV-V szkół z terenu powiatu powinni bezpiecznie spędzić ferie zimowe. W czterech festynach dla bezpieczeństwa które odbędą się od 11 do 18 stycznia weźmie udział 2,5 tysiąca uczniów.
Cykl czterech festynów „Bezpieczny Lód - Bezpieczne Ferie 2013” organizują Starostwo Powiatowe w Olsztynie, Komenda Miejska Policji i Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych. Pokazy i szkolenia na czterech jeziorach powiatu odbędą się od 11 do 18 stycznia (11 stycznia w Jemiołowie, 14 stycznia w Swobodnej, 16 stycznia w Tumianach i 18 stycznia nad Dadajem w Rukławkach).
- Mając na względzie bezpieczeństwo dzieci wypoczywających w czasie ferii uznaliśmy za zasadne pokazanie zagrożeń związanych z wchodzeniem na lód i sposoby radzenia sobie w sytuacjach krytycznych - mówi Zbigniew Załuski, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w olsztyńskim starostwie.
Przemówić do wyobraźni
Jak podkreśla Mariusz Kwas, dyrektor powiatowej promocji zbliżające się ferie to dla dzieci i młodzieży czas swobodniejszego zachowania i realizowania nie do końca przemyślanych zachowań.
- Należą do nich zabawy na lodzie na zamarzniętych jeziorach, stawach i innych zbiornikach wodnych - mówi Mariusz Kwas.
- Niejednokrotnie dzieciaki chcą pokazać, kto jest odważniejszy, kto zrobi coś bardziej odjechanego. Naszą akcją chcemy przemówić do wyobraźni 2,5 tysiąca uczniów klas IV-V szkół podstawowych z terenu wszystkich 12 gmin powiatu. Poza tym dzieci dowiedzą się, jak radzić sobie w kryzysowych sytuacjach. Policjanci z Zespołu Prewencji na Wodach i Terenach Przywodowych WWP Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wykonają akcję ratunkową na lodzie przy pomocy poduszkowca.
- Będziemy też uczyć różnych metod udzielania pomocy osobie tonącej, pomocy przedmedycznej i obrony przed agresywnym psem - wylicza Jan Meller z KMP w Olsztynie.
- Właściwe zachowanie w kontakcie z nieznajomym psem nabiera dodatkowego znaczenia szczególnie w kontekście ostatniego wydarzenia w Działdowie, gdzie młodą dziewczynę zaatakowały trzy niezaszczepione psy. Konkursy, gadżety i poczęstunekPonadto w programie każdego festynu pokazy dadzą ratownicy medyczni z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie. Policjanci zaprezentują też pokaz posłuszeństwa psów służbowych oraz działania antyterrorystyczne. Strażacy zaprezentują swój sprzęt ratowniczy, a dzieciaki będą mogły wygrać atrakcyjne nagrody i gadżety w turniejach i konkursach związanych z bezpieczeństwem.
- To wszystko będzie możliwe dzięki pomocy partnerów, czyli Agencji Mienia Wojskowego, UWM, strażaków-ochotników z powiatu, czy przedsiębiorcy mięsnemu z Biskupca, który ufundował kiełbaski na ognisko dla dzieci - mówi Zbigniew Załuski.
W wielką powiatową akcję zaangażowały się też wszystkie gminy wchodzące w skład powiatu. Włodarze gmin zdecydowali, że pokryją koszty transportu dzieci na festyny. Każdy z festynów będzie trwał od dwóch do trzech godzin (w godz. 9-12) na jeziorach: Jemiołowo (11 stycznia), Limajno (14 stycznia), Tumiańskie (16 stycznia) i Dadaj (18 stycznia). Dodatkowo każdy z uczestników festynów otrzyma twardą zakładkę do książek z zasadami zachowania się na lodzie i podczas wypadku.
Imprezę organizacyjnie i finansowo wspomagają także strażnicy leśni z Nadleśnictw - Olsztynek, Jagiełek, Nowe Ramuki, Kudypy, Olsztyn, Wipsowo, Wichrowo. Akcję wspiera też firma Remondis.