Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
18:53 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Inwestycje, budownictwo
inf. pras. | 2012-12-31 18:46 | Rozmiar tekstu: A A A

Trzy umowy o dofinansowanie miejskich projektów na koniec roku

Olsztyn24
Olsztyński ratusz

Trzy kolejne projekty Gminy Olsztyn uzyskały dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. - E-usługi, sfera Bezpiecznego Olsztyna oraz portal turystyczny to ostatnie trzy projekty, na które otrzymaliśmy dofinansowanie z Unii Europejskiej - informuje Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Wartość projektów, które uzyskały dofinansowanie, wynosi ponad 3 mln zł. „Rozbudowa systemu wspomagania służb wraz z budową portalu Bezpieczny Olsztyn”:
Wartość projektu: 511.068,00 PLN
Dofinansowanie: 85 % - 434.407,80 PLN
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013
Oś priorytetowa 7 - Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego
Działanie 7.2 Promocja i ułatwienie dostępu do usług teleinformatycznych
Poddziałanie 7.2.1 Usługi i aplikacje dla obywateli
Okres realizacji projektu: 2012 - 2013.

Celem głównym projektu jest podniesienie efektywności działania służb zaangażowanych w zapewnienie porządku i bezpieczeństwa na terenie Gminy Olsztyn oraz stworzenie możliwości informowania i ostrzegania mieszkańców. Podstawowym zadaniem projektowanego systemu będzie umożliwienie szybkiej wymiany informacji pomiędzy służbami odpowiedzialnymi za zapewnienie porządku i bezpieczeństwa mieszkańcom Gminy Olsztyn przy wykorzystaniu istniejących możliwości z obszaru informatyki i telekomunikacji. System umożliwi przeniesienie na platformę elektroniczną kolejnych procesów związanych z reagowaniem w sytuacjach kryzysowych, co w znacznym stopniu przyspieszy i ułatwi funkcjonowanie służb oraz pozwoli na pełną kontrolę podejmowanych działań. Zainstalowany na platformie serwerowej system umożliwi gromadzenie, przetwarzanie, analizę i prezentację w formie graficznej danych napływających z terenu Gminy Olsztyn. Wizualizacja sytuacji na mapach o różnej skali pozwoli na szybkie podejmowanie decyzji, które następnie będą automatycznie rozsyłane do wszystkich zainteresowanych służb i podmiotów włączonych do systemu.

Jednocześnie, na portalu informacyjnym przeznaczonym dla mieszkańców, prezentowane będą aktualne dane o sytuacjach kryzysowych, związanych z nimi utrudnieniach oraz przewidywanych kierunkach ich zmian. Dane te widoczne będą w formie komunikatów, tabel lub wykresów, z możliwością zamieszczania graficznej prezentacji na mapach obszarów zagrożonych i potencjalnie zagrożonych. Specjalny moduł szybkiego nadawania informacji SMS pozwoli na automatyczne rozsyłanie komunikatów do wszystkich pracowników służb oraz ostrzeżeń do zainteresowanej grupy odbiorców.
R E K L A M A
Straż Miejska będzie miała możliwość zdalnej rejestracji zdarzeń, bez konieczności powielania informacji papierowej. Służby ratownicze, a w szczególności poszukiwawcze lub pracujące sezonowo (ratownicy PCK, WOPR) będą miały do dyspozycji sprzęt, który będzie im udostępniany na czas prowadzonych działań i który zapewni pełną koordynację działań z Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz dostęp do jego zasobów.

„Portal turystyczny Miasta Olsztyna”:
Wartość projektu: 542 221,00 PLN
Dofinansowanie: 85 % - 460 887,84 PLN
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013
Oś priorytetowa 7 - Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego
Działanie 7.2 Promocja i ułatwienie dostępu do usług teleinformatycznych
Poddziałanie 7.2.1 Usługi i aplikacje dla obywateli
Okres realizacji projektu: 2013 - 2014.

Portal będzie przeznaczony dla turystów odwiedzających województwo warmińsko-mazurskie. Dzięki wykorzystaniu najlepszych technologii użytkownicy będą mogli kompleksowo zaplanować wypoczynek w Olsztynie i okolicach. Portal będzie również dostępny w wersji mobilnej.

Głównym celem projektu jest stworzenie portalu turystycznego - profesjonalnego, funkcjonalnego, nowocześnie zaprojektowanego i wykorzystującego nowoczesne technologie komunikacyjne serwisu internetowego. Na portalu zamieszczone będą informacje na temat map regionu wraz z obiektami, planowaniem, wyznaczaniem i eksportem tras turystycznych, wydarzeń zamieszczanych w kalendarzu, repertuaru kin i teatrów, prognozy pogody, noclegów i obiektów turystycznych. Portal będzie również zawierać m.in. kalendarium, kanał RSS, integracje z zewnętrznymi portalami (Facebook, You Tube), wyszukiwarkę, newsletter, funkcjonalność rezerwacji miejsc noclegowych, generator formularzy oraz sondy.

Jednym z ważnych elementów portalu będzie zastosowanie innowacyjnej technologii Augmented Reality (tzw. rozszerzona rzeczywistość) przy tworzeniu przewodnika po Olsztynie oraz stworzenie aplikacji do transmisji olsztyńskich wydarzeń on-line (streaming). Portal będzie też zawierał możliwość korzystania z niego również na urządzeniach mobilnych. Portal w założeniu ma być skutecznym narzędziem rozpowszechniania informacji na temat potencjału turystycznego Olsztyna i okolic (gminy okalające miasto - Barczewo, Dywity, Gietrzwałd, Jonkowo, Olsztynek, Purda, Stawiguda).

„Rozwój e-usług i harmonizacja baz danych Miasta Olsztyna”:
Wartość projektu: 2 004 511,40 PLN
Dofinansowanie: 85 % - 1 680 833,69 PLN
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013
Oś priorytetowa 7 - Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego
Działanie 7.2 Promocja i ułatwienie dostępu do usług teleinformatycznych
Poddziałanie 7.2.1 Usługi i aplikacje dla obywateli
Okres realizacji projektu: 2009 - 2014.

Projekt dotyczy wykorzystania narzędzi ICT do świadczenia usług administracji publicznej on-line (Front Office) oraz poprawy jakości zarządzania (Back Office) poprzez e-obieg dokumentów, systemy elektronicznej archiwizacji dokumentów, systemy bazodanowe oraz ich integracje i rozbudowę systemów transmisji danych pomiędzy jednostkami administracji publicznej, w tym w zakresie geograficznych systemów informacji przestrzennej.

Projekt będzie realizowany w dwóch obszarach dziedzinowych i dwóch lokalizacjach:

1. Rozbudowa e-usług i wdrożenie zmodernizowanych rozwiązań aplikacyjnych wspierających procedury administracyjne Urzędu Miasta Olsztyna. W zakresie informatyzacji urzędu projekt przewiduje działania związane z rozbudową e-usług i wdrożeniem rozwiązań aplikacyjnych wspierających procedury administracyjne Urzędu Miasta Olsztyna, wchodzących w skład Miejskiego Systemu Zarządzania (MSZ):
- rozbudowa systemu Mdok i mPortal o system baz danych ewidencji ludności i wyszukiwarkę rejonów wyborczych
- rozbudowa systemu Mdok i mPortal o system rezerwacji kolejki,
- rozbudowa systemu mPortal o moduł mContact,
- usługi wirtualnego urzędnika ułatwiającego komunikacje i dostęp do informacji w serwisie Urzędu, w tym dla osób niepełnosprawnych.
2. Cyfryzacja, modernizacja i harmonizacja baz danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, w tym w szczególności bazy danych GESUT i budowa e-usług wspomagających proces inwestycyjny:
• Portal Web ZUD/GESUT - rozbudowa systemu WebEwid funkcjonującego w MODGiK dostarczające usługi dla procesu inwestycyjnego: (usługa w zakresie uzgadniania dokumentacji projektowej w ramach Zespołu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej ZUDP, usługi dla procedur współdziałania z jednostkami prowadzącymi ewidencje branżową sieci uzbrojenia terenu w ramach zadania GESUT.
• Serwisy informacyjne MSIPMO (gospodarka odpadami, elementy informacyjne systemu transportowej sieci komunikacyjnej, zarządcy nieruchomości).
• Wewnętrzny serwis tematyczny MSIPMO do przeglądu aktów notarialnych zapewniający dostęp do udostępnionej po cyfryzacji bazy aktów notarialnych.
• Usługi obsługujące: wniosek o zarejestrowanie łodzi i wniosek o nadanie numeru porządkowego nieruchomości.
• Rozbudowany system TurboEwid służący do prowadzenia baz danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (PZGiK) rozszerzony o niezbędne funkcje do integracji i współpracy z portalem Web ZUDP/GESUT, rozszerzone narzędzia do przyszłej integracji z systemem EGERIA w zakresie rozliczeń finansowo-księgowych.

Projekt obejmuje również modernizację infrastruktury sprzętowo-systemowej na potrzeby rozbudowy systemu i wdrożenia nowych usług oraz procesu cyfryzacji, modernizacji i harmonizacji baz danych.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.