Zachodzące w organizmie zmiany aktywności fizycznej, sprawności intelektualnej, produkcji hormonów snu, poziomu energii, zdolności koncentracji, temperatury ciała, ciśnienia krwi czy pracy serca, to nasz biorytm. Wyznacza go podwzgórze (część mózgu, którego komórki odbierają zewnętrzne impulsy oraz przekazują sygnały informacyjne). Dla naszego dobra powinniśmy dążyć do wypracowania synchronizacji rytmów dnia i nocy z naszym wewnętrznym zegarem biologicznym. W tym celu warto przeanalizować swój dzienny i nocny program działania. Warto wiedzieć, jak zachowuje się nasz organizm w określonym czasie.
* Około godziny 5.00 - organizm zaprzestaje produkcji hormonu snu - melatoniny. Zaczyna produkować adrenalinę i kortyzol (hormony stresu). Maksymalne stężenie tych hormonów przypada na okres między godzinami 7.00 - 8.00. Wzmaga się przemiana materii. Organizm potrzebuje lekkostrawnego posiłku. Rośnie częstotliwość skurczów serca. Jesteśmy pełni energii.
* 10.00 - szczyt ludzkich możliwości, fizycznych i umysłowych. Szybko się uczymy, jesteśmy kreatywni, bardzo sprawni intelektualnie. Jeśli jednak rano pojawiły się jakieś dolegliwości sercowe, to w tym okresie musimy uważać, nie narażać się na stresy, które mogą doprowadzić do zawału.
* 12.00 - w tym czasie najgorzej krzepnie krew.
* 13.00 - pora na lekki posiłek, bo jest to okres wysokiej aktywności organizmu, po którym szybko następuje spadek formy, co trwa do godziny 15.00.
* 15.00 - forma organizmu przechodzi stan krytyczny. Warto zastanowić się nad tym, czego w tym okresie nie należy załatwiać? Odpowiedź jest prosta, istotnych spraw.
* 16.00 - następuje wzrost formy. Możemy sobie nawet pozwolić na uprawianie sportów. Inną formę wysiłku, w tym fizycznego, też.
* 18.00 - idealny czas na kolację. Jednak o tej porze też należy unikać nadmiaru cukru i tłuszczu. Po prostu organizm ich nie spali, odłożą się. Dzieje się tak, bo spada metabolizm i poziom adrenaliny.
* 22.00 - to godzina najlepsza z możliwych na rozpoczęcie nocnego odpoczynku. Nadeszła pierwsza faza snu. Jeśli nie zdążyliśmy, kolejna przyjdzie za 90 minut. Kiedy przełamiemy i tę, wybijemy się ze snu. Nie róbmy tego, nocny odpoczynek jest konieczny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należy spać około ośmiu godzin, bez zakłóceń. Wtedy dopiero osiągamy pełną regenerację organizmu, budzimy się wypoczęci. Przed snem nie należy objadać się i pić alkoholu.
Te wszystkie zakazy i nakazy są bezcenne dla naszego zdrowia. Warto o tym pamiętać.