Powiat olsztyński chce mieć herb, ale pierwsze podejście do jego przyjęcia podczas 12. sesji Rady Powiatu spaliło na panewce. Radny Zbigniew Szczypiński zaprotestował, że jest tylko jeden wzór i nie ma z czego wybierać, a ponadto projekt herbu jest „za mało świecki”.
Twórcą projektu jest historyk Szymon Drej, który oświadczył, że stworzył go w ramach obowiązków służbowych, gdy był jeszcze pracownikiem starostwa. Jego zdaniem, herb odzwierciedla wszystkie historyczne elementy: rolę Olsztyna w powiecie i dzieje ziemi, nawiązując do przedwojennego herbu niemieckiego landu Allenstein. Dlatego w powiatowym herbie znalazły się trzy inne herby umieszczone na trójdzielnej tarczy o dwu kolorach, niebieskim i czerwonym. Są to herby Olsztyna i kapituły warmińskiej i Warmii, czyli figura św. Jakuba Starszego i lewy półkrzyż z bramą z blankami na polach niebieskich oraz Baranek Boży w aureoli trzymający chorągiew z czerwonym krzyżem na białym tle, na polu czerwonym. Komisja heraldyczna przy MSWiA zaakceptowała ten wzór, bo formalnie jest poprawny.
Herbu miałyby używać powiatowe jednostki: od rady zaczynając na strażnikach kończąc.
Zanim wyjaśniono wszelkie kontrowersje, zarząd wycofał ten punkt z obrad, uznając, że radni powinni mieć większy wybór.
I moim zdaniem słusznie, ponieważ o ile herb odpowiada historycznej prawdzie, o tyle jest przeładowany informacjami. A herb powinien być jak najprostszy. Wszak powiat olsztyński, to ledwie trzecia część Warmii, a jego terytorium należało kiedyś w większości do kapituły. Teraz jest inaczej. A baranek jest symbolem całej diecezji warmińskiej, a powiat to jej ułamek. Ponadto używanie herbu Olsztyna jest też chyba zastrzeżone do jednostek miasta i nie wiem, czy pytano o zgodę radnych Olsztyna? Sam fakt, że powiat ma tu siedzibę, nic nie znaczy. Wychodzi mi, że z tych trzech elementów mógłby zostać tylko herb kapituły, jako świadectwo „historyczności” ziemi olsztyńskiej.
Moim zdaniem, w nowym herbie powinien znaleźć się znak współczesności, a nie samo średniowiecze. Warto chyba o tym podyskutować. Zapraszamy.
Z D J Ę C I A