Wojewoda Warmińsko-Mazurski Marian Podziewski zorganizował dziś (18.12) w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie konferencję pod hasłem „Jak nie zostać na lodzie”, poświęconą zagrożeniom związanym z korzystaniem z zamarzniętych akwenów, których w regionie mamy bez liku. Uczestnikami konferencji byli... gimnazjaliści z olsztyńskich szkół, wychowankowie Domu Dziecka w Pasymiu, a także słuchacze WSPol. w Szczytnie.
Tak duża konferencja poświęcona bezpieczeństwu z udziałem uczniów, to m.in. efekt działalności powołanego przez wojewodę w sierpniu br. zespołu interdyscyplinarnego, zajmującego się koordynacją działań na rzecz bezpieczeństwa. Członkowie zespołu uznali m.in. że w działaniach promujących bezpieczne zachowania panuje swoisty chaos. Szkolenia, pogadanki, wykłady, pokazy dotyczące tych zagadnień, po wielokroć odbywają się w jednych szkołach, podczas gdy uczniowie innych placówek oświatowych w takiej edukacji nie biorą udziału w ogóle. Wyjściem z sytuacji mogą być takie konferencje jak dzisiejsza, w których mogą wziąć udział uczniowie wszystkich zainteresowanych szkół.
Dzisiaj główny ciężar położono na zasady bezpiecznego korzystania z zamarzniętych rzek i jezior oraz zasady postępowania na wypadek załamania się lodu pod korzystającymi z niego osobami. Instruktażu udzielał przede wszystkim Maciej Rokus, szef Grupy Specjalnej Płetwonurków Rzeczypospolitej, która na terenie całego kraju, w tym również na Warmii i Mazurach przeprowadza najtrudniejsze akcje ratownicze i poszukiwawcze osób, które utonęły.
Uczniowie mogli też zapoznać się z przykładami prawidłowego ratowania ludzi tonących w lodowych przeręblach. Była również możliwość zapoznania się ze sprzętem jakim dysponują płetwonurkowie.
Konferencji towarzyszyła zorganizowana w holu Urzędu Wojewódzkiego wystawa zdjęć i materiałów prasowych poświęconych edukacyjnej i ratowniczej działalności Grupy Specjalnej Płetwonurków RP.
Z D J Ę C I A
F I L M Y