(fot. pixabay.com)
Godną polecenia formą poprawy stanu fizycznego i psychicznego naszego organizmu jest skandynawski chód nazwany Nordic Walking. To bardzo korzystny rodzaj spaceru, nie obciążający stawów.
W trakcie spaceru opieramy się na dwóch tytanowych kijkach. Lekkich, bardzo dobrze wyważonych. Kijki wyposażone są w gumowe amortyzatory, dopasowane do wzrostu, co powoduje, że w czasie spaceru niwelowany jest nacisk na kolana i biodra, nawet w około 80%.
Metoda ta zmusza też drobne mięśnie do rotacyjnej pracy. To wszystko doskonale oddziałuje na sprawność kręgosłupa, poprawia metabolizm, reguluje ciśnienie. Doprowadza też do spadku poziomu cholesterolu.
Warto przy schorzeniu bolesnego barku zdecydować się na nordic walking. Także przy niestabilnej rzepce taka forma spaceru może mieć zbawienny wpływ na samopoczucie.
Oczywiście spacer z kijkami doskonale odbije się na naszych relacjach z najbliższymi i przyjaciółmi, jeśli oczywiście zaczniemy go uprawiać wspólnie.
Na świecie nordic walking to już popularna forma dbałości o zdrowie. U nas jeszcze nie cieszy się tak dużym zainteresowaniem, ale wszystko przed nami.
******
Nordic walking - sport polegający na marszach ze specjalnymi kijkami. Wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych.
W porównaniu do zwyczajnego marszu, nordic walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron (each stride). Dlatego nordic walkerzy używają bardziej swojego ciała (ale mniej intensywnie) i otrzymują stymulację inną niż w normalnym chodzeniu dla piersi, tricepsów, bicepsów, ramion i brzucha oraz innych głównych mięśni. To uwikłanie mięśni prowadzi do bardziej znacznego wzmocnienia niż przy zwyczajnym chodzeniu czy jogingu. Szczególnie:
* rozwija się siła i wytrzymałość ramion
* łatwość wchodzenia na wzgórza
* spala się więcej kalorii niż przy chodzeniu czy bieganiu
* zwiększa się stabilność przy chodzeniu z kijkami
* jest mniejszy nacisk na piszczele, kolana, biodra i plecy co daje korzyści dla tych z ranami i nie dość silnymi mięśniami
Ważnym czynnikiem jest możliwość uprawiania w zasadzie przez każdego - bez względu na wiek, kondycję czy tuszę. Można NW uprawiać zarówno nad morzem, w lesie, parku czy w górach - przez cały rok. Dobrze jest rozpocząć uprawianie Nordic Walking pod okiem instruktora, który nauczy prawidłowej techniki marszu i pomoże dobrać odpowiednie kije.
(źródło: Wikipedia)