Jan Połowianiuk został laureatem tegorocznej Nagrody Prezydenta Olsztyna im. Feliksa Nowowiejskiego w dziedzinie sztuk muzycznych. Statuetkę oraz nagrodę pieniężną odebrał z rąk Piotra Grzymowicza, prezydenta Olsztyna, dzisiejszego wieczoru (13.12) na scenie Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.
W celu uczczenia osoby i dorobku twórczego wybitnego polskiego muzyka, kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organizatora życia muzycznego - Feliksa Nowowiejskiego dnia 7 maja 2010 r. zarządzeniem nr 103 Prezydenta Miasta Olsztyn została ustanowiona Nagroda Prezydenta Miasta im. Feliksa Nowowiejskiego w dziedzinie sztuk muzycznych.
Zgodnie z regulaminem nagrody, stanowi ją statuetka autorstwa wybitnej olsztyńskiej artystki Barbary Lis-Romańczuk i kwota w wysokości 5000 zł brutto.
Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk muzycznych. Wyboru kandydatów do nagrody dokonuje Kapituła do 31 października każdego roku. Kapitułę powołuje Prezydent Olsztyna na okres swojej kadencji. Aktualny skład Kapituły jest następujący:
» Przewodniczący: Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna
» Członkowie:
- Piotr Sułkowski, dyrektor Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego,
- Elżbieta Fabisiak, wiceprezes Fundacji Środowisk Twórczych,
- Krzysztof D. Szatrawski, przedstawiciel środowiska naukowego,
- Barbara Rytwińska, prezes Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr,
- Janusz B. Lewandowski, przedstawiciel Centrum Edukacji Artystycznej przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
- prof. dr hab. Zenona Rondomańska, przedstawiciel środowiska muzycznego,
- Edward Cyfus, znawca kultury warmińskiej,
- Gabriela Konarzewska, kierownik referatu kultury w wydziale kultury, promocji i turystyki Urzędu Miasta Olsztyna,
- prof. Benedykt Błoński, laureat nagrody z ubiegłego roku.
Kandydatów do nagrody zgłaszać mogą stowarzyszenia i związki twórcze, organizacje, instytucje kultury i członkowie Kapituły w terminie do 30 września każdego roku. Wybrany zostaje kandydat, który uzyska poparcie większością głosów członków Kapituły w głosowaniu tajnym.
Laureatem nagrody w 2010 r. został Olsztyński Chór Kameralny „Collegium Musicum”, w 2011 r. prof. Benedykt Błoński.
W tym roku do Kapituły nagrody złożono 2 wnioski z kandydaturą Jana Połowianiuka i z kandydaturą Lucjana Marzewskiego. W wyniku głosowania tajnego członków Kapituły, laureatem Nagrody Prezydenta Olsztyna im. Feliksa Nowowiejskiego w 2012 roku został wybrany dr Jan Połowianiuk.
Tegoroczny laureat jest absolwentem wychowania muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie oraz Podyplomowych Studiów Emisji Głosu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 1997 r. przeprowadził przewód artystyczny I stopnia w Akademii Muzycznej w Łodzi w zakresie dyrygentury. Od tego czasu jest adiunktem w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Dr Jan Połowianiuk do chwili obecnej prowadził 3 chóry, z którymi wystąpił w ponad 300 koncertach w kraju i zagranicą. Wziął z nimi udział w 20. krajowych i międzynarodowych konkursach chóralnych, zdobywając w 25 nagród. Najważniejsze z nich:
- 1999 r. I miejsce i nagroda im. H. Karlińskiego na Turnieju Chóralnym Legnica Cantat,
- 2000 r. Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym w Myślenicach,
- 2004 r. I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej „Łapskie Te Deum”,
- 2005 r. Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej „Łapskie Te Deum”,
- 2008 r. Grand Prix na III Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie,
- 2008 r. Grand Prix V Ogólnopolskiego Turnieju Chórów „O wstęgę Drwęcy” w Brodnicy.
W swoim dorobku na również światowe prawykonanie kompozycji Miłosza Bembinowa „Stabat Mater” oraz polskie prawykonanie „Requiem gotyckiego” Ph. De Cancka. We współpracy z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej przygotowywał swój chór do licznych wykonań muzyki wokalno-instrumentalnej, m.in.: Symfonii L. van Beethovena, opery „Tosca” G. Puciniego oraz „Traviaty” G. Verdiego, oratorium „Znalezienie św. Krzyża” F. Nowowiejskiego, musicali „West Side story” L. Bernsteina i „My Fair Lady” F. Loewego.
Dwukrotnie otrzymał indywidualną nagrodę dla najlepszego dyrygenta Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce oraz miano najlepszego dyrygenta na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej „Łapskie Te Deum” (2005) oraz Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie (2008). W uznaniu dorobku artystycznego Minister Kultury przyznał Janowi Połowianiukowi w 2006 roku Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Kultury Polskiej”.
Z D J Ę C I A