W olsztyńskim ratuszu odbyło się dzisiaj (2.02) podsumowanie I edycji konkursu „Gaz ziemny na wesoło”. Konkurs, w którym wzięli udział uczniowie z 20. warmińsko-mazurskich szkół podstawowych zorganizował Zakład Gazowniczy w Olsztynie.
Do sali sesyjnej ratusza zaproszeni zostali uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy z tych szkół, które nadesłały prace konkursowe. Przybył również gospodarz miasta - prezydent Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski.
-
Konkurs miał charakter międzyregionalny - powiedziała Agata Prokopowicz, kierownik działu rozwoju rynku i marketingu w Zakładu Gazowniczego w Olsztynie. -
Było to wspólne przedsięwzięcie gazowni w Olsztynie, Bydgoszczy i Gdańsku. Celem konkursu było uświadomienie dzieciom, że gaz gaz ziemny jest ekologicznym nośnikiem energii. -
Nie chodzi o to, że chcemy sobie wychowywać młodych klientów - tłumaczyła Agata Prokopowicz. -
Chcemy, aby dzieci, oprócz aspektu zbierania śmieci, zbierania makulatury, sadzenia drzew, dostrzegały konieczność poszanowania energii i szczególnego umiejscowienia gazu ziemnego wśród nośników energii.
Jak podkreślała Agata Prokopowicz, w Polsce wytwarza się energię elektryczną głównie z węgla kamiennego, którego spalanie zanieczyszcza atmosferę. A przecież do wytwarzania prądu można stosować paliwo gazowe, które jest paliwem ekologicznym, nie zatruwającym powietrza.
-
Dzieci mogły wypowiedzieć się w formie bajki, komiksu i rysunku - mówi Agata Prokopowicz. -
Wszystkie z tych form zostały wykorzystane. Dzieci nie poszły na łatwiznę, bo przedstawienie gazu w komiksie czy w bajce wymaga twórczego podejścia.Prace warmińsko-mazurskich uczniów nie zajęły „medalowych” miejsc w konkursie międzyregionalnym. Ale każde dziecko, które złożyło pracę otrzymało dzisiaj prezent od Zakładu Gazowniczego w Olsztynie - dyplom, plecak i gadżety gazowni.
By zachęcić dzieci do brania udziału w kolejnych konkursach Zakład Gazowniczy w Olsztynie dla jednej ze szkół ufundował aparat cyfrowy wartości 1000 zł. Aparat wylosowała Szkoła Podstawowa w Kwiecewie z gminy Świątki.
Dla uczestników spotkania wystąpił prowadzony przez Alicję Gotowiec dziecięcy zespół „Niezapominajki”. Przed salą sesyjną ratusza zorganizowano wystawę nadesłanych na konkurs prac.
-
Jestem przekonana, że odbędą się kolejne edycje naszego konkursu - dodała Agata Prokopowicz. -
Mimo, że uczniowie nie mieli łatwego zadania, konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem, a dzieci wykazały się twórczym podejściem do tematu. Myślę, że przełoży się to na ich przyszłe, proekologiczne działania, w których gaz ziemny jako nośnik energii zajmie znaczące miejsce.